CBA zatrzymało byłego szefa SLD. Dziś w prokuraturze kontynuacja czynności

2024-11-28 12:22 aktualizacja: 2024-11-28, 17:12
Wojciech O., fot. PAP/Rafał Guz
Wojciech O., fot. PAP/Rafał Guz
W czwartek w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej w Katowicach będą kontynuowane czynności z udziałem osób zatrzymanych poprzedniego dnia przez CBA, m.in. b. ministra rolnictwa i b. szefa SLD Wojciecha O. – dowiedziała się PAP.

W środę w Warszawie, Radomiu i w Zgierzu agenci CBA zatrzymali sześć osób. Tego samego dnia zostały one przewiezione do katowickiego wydziału PK. Przesłuchania trwały niemal do czwartkowego rana. Jak dowiedziała się PAP w źródle zbliżonym do śledztwa, w czwartek będą jeszcze kontynuowane czynności z częścią podejrzanych, wśród nich jest Wojciech O. Do czasu ich zakończenia prokuratura nie będzie informowała o zarzutach i ewentualnych środkach zapobiegawczych.

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak informował w środę na X, że sprawa dotyczy przestępstw o charakterze gospodarczym. Według nieoficjalnych informacji zatrzymania dotyczą sprawy udzielenia przez Alior Bank pożyczek zadłużonym Zakładom Mięsnym Henryk Kania. Zatrzymany Wojciech O. był w tym okresie dyrektorem departamentu biznesu agro w Aliorze.

Zakłady Mięsne Kania w Pszczynie, które wcześniej były potentatem na rynku, upadły w 2020 r. Ich założyciel Henryk Kania zmarł przed kilkoma dniami. Jego syn Henryk, który przejął zarządzenie firmą, jest głównym podejrzanym w toczącym się w śląskim wydziale PK śledztwie. Był ścigany międzynarodowym listem gończym i europejskim nakazem aresztowania. W 2020 r. argentyńskie służby zatrzymały go w Buenos Aires. Został wówczas osadzony w areszcie domowym, ale z uwagi na postawę strony argentyńskiej procedura ekstradycyjna utknęła w martwym punkcie – dowiedziała się PAP.

Prokuratura zarzuca Henrykowi K. wiele przestępstw związanych z funkcjonowaniem zakładów, w tym kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, w ramach której popełniono wiele oszustw na szkodę różnych podmiotów gospodarczych. Jak informowali śledczy, łączna kwota wyłudzonych środków przekracza 800 mln zł. W całym śledztwie zarzuty przestawiono już ponad 20 osobom. Np. w 2021 r. CBŚP zatrzymało dwóch biegłych rewidentów współpracujących z Zakładami Mięsnymi Kania. Jednemu z nich przedstawiono zarzut współudziału w wystawianiu fałszywych faktur łącznie na 683 mln zł. (PAP)

kon/ joz/ ktl/ sma/