O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Chaos związany z energią elektryczną na Kubie. Mieszkańcy kupują panele słoneczne

Na borykającej się z regularnymi niedoborami energii elektrycznej Kubie, coraz więcej obywateli nabywa panele słoneczne, aby radzić sobie z chaosem energetycznym w kraju - twierdzą lokalne media.

Wydawany przez Komunistyczną Partię Kuby dziennik "Granma" odnotował, że w wielu miejscach na wyspie mieszkańcy montują moduły paneli fotowoltaicznych. Gazeta przyznaje, że problem stanowi wysoka cena tych urządzeń dla Kubańczyków.

Więcej

Kuba (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/Ernesto Mastrascusa

Sytuacja na Kubie coraz gorsza. Brakuje prądu, żywności i wody

"Dzięki panelom słonecznym można przetrwać w okresach paraliżu energetycznego" - napisała gazeta dodając, że kupujący na czarno panele słoneczne obywatele muszą zapłacić około 300 dolarów. Większość montowanych przez Kubańczyków paneli to chińskie urządzenia sprowadzane na Kubę z Hiszpanii i Kanady.

Niezależne Radio Marti odnotowało, że w związku z niedoborami prądu oraz paliw, władze komunistyczne chciałyby uruchomić plan budowania farm fotowoltaicznych na masową skalę.

Rozgłośnia przypomniała grudniowe deklaracje ministra ds. energii i przemysłu wydobywczego Vicente de la O Levy'ego, który zapowiedział wspieranie przez resort w 2025 r. inwestycji w odnawialne źródła energii, w szczególności w panele słoneczne.

Przedstawiciel rządu potwierdził, że Kuba otrzymała "darowiznę z Chin" w postaci paneli słonecznych, które miałyby zwiększyć generację energii elektrycznej na wyspie o co najmniej 120 MW. Dodał, że władze posiadają już 10,5 tys. akumulatorów do paneli fotowoltaicznych, które będą sukcesywnie przyłączane, aby wesprzeć krajowy system energetyczny. (PAP)

zat/ ap/ sma/

Zobacz także

  • Ambasada USA w Havanie Fot. PAP/EPA/ERNESTO MASTRASCUSA

    Prezydent Kuby reaguje na decyzję Trumpa: akt arogancji i pogarda dla prawdy

  • Donald Trump podczas inauguracji prezydentury Fot. PAP/EPA/GREG NASH

    Stan wyjątkowy na granicy, ułaskawienia skazanych za atak na Kapitol. Trump wydał rozporządzenia

  • Teren Guantanamo. Fot. PAP/Inga Czerny

    Irakijczyk z Guantanamo nie chce być przeniesiony do więzienia w swoim kraju

  • Hawana, Kuba. Fot. PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa

    Protesty ludności przeciwko paraliżowi energetycznemu na Kubie [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP