"Zbrodnie popełnione przez ten reżim, od przymusowych deportacji po nielegalne aresztowania i tortury, nie mogą pozostać bezkarne. Odwaga Litwy daje nam nadzieję, że świat w końcu pociągnie reżim do odpowiedzialności za jego okrucieństwa" — napisała Cichanouska na platformie X.
We support the work of the @IntlCrimCourt and call on the international community to join 🇱🇹's efforts to hold Lukashenka accountable. We urge you to exercise your rights under Article 14 of the Rome Statute and help bring an end to this reign of terror.https://t.co/nJF8r0NCTS
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) September 30, 2024
Podkreśliła, że dowody zebrane przez białoruskie siły demokratyczne są niezaprzeczalne. "Chcę podziękować mojemu zastępcy Pawłowi Łatuszce i całemu jego zespołowi za ich niestrudzone wysiłki w gromadzeniu dowodów zbrodni reżimu. Ta praca jest kluczowa w naszym dążeniu do sprawiedliwości i odpowiedzialności" - oświadczyła.
"Wierzę, że razem możemy zbudować mocną sprawę, aby postawić przestępców tego reżimu przed wymiarem sprawiedliwości" - stwierdziła.
Przebywająca na emigracji liderka białoruskiej opozycji przypomniała, że około 300 000 Białorusinów zostało zmuszonych do ucieczki z kraju i co trzydziesty mieszkaniec Białorusi żyje obecnie na wygnaniu.
"Reżim (Alaksandra) Łukaszenki zbudował okrutną machinę represji wobec tych, których uznano za "nielojalnych". To nie są odosobnione przypadki prześladowania — to polityka państwa. Ustawodawstwo jest uzbrajane w celu dyskryminacji, a dyktator mówi o "oczyszczeniu społeczeństwa". Taka dehumanizacja nie może pozostać bezkarna" - napisała Cichanouska.
"Białoruś nie jest sama" - dodała. "Litwa, wraz ze wszystkimi naszymi demokratycznymi sąsiadami i społecznością międzynarodową, stoi po naszej stronie. Czas na odpowiedzialność nadszedł. Wzywamy wszystkich naszych demokratycznych sojuszników do wsparcia tej walki o sprawiedliwość — koniec z bezkarnością" - zaapelowała.
W poniedziałek Paweł Łatuszka, szef jednej ze struktur białoruskiej opozycji Narodowego Zarządu Antykryzysowego (NAU), poinformował, że rząd Litwy przekazał do prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze materiały o transgranicznych zbrodniach przeciwko ludzkości popełnionych przez Łukaszenkę wobec Białorusinów.
Litwa zwróciła się do prokuratora MTK na prośbę i na podstawie dokumentów NAU, który jest gabinetem cieni powołanym po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku w celu pokojowego przejęcia władzy i ściśle współpracuje ze Swiatłaną Cichanouską i Radą Koordynacyjną.
Białoruś nie jest stroną MTK, ale inny kraj, będący sygnatariuszem Statutu Rzymskiego, może wnieść sprawę do Trybunału, dotyczącą domniemanych przestępstw, które zostały popełnione na jej terytorium. (PAP)
zm/ kar/ pp/