O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Cła odwetowe na amerykańskie towary. Jest decyzja UE

Unia Europejska podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Według źródeł UE decyzję poparły prawie wszystkie kraje członkowskie; przeciwne były Węgry. Cła odwetowe są odpowiedzią na nałożenie przez USA dodatkowych taryf na stal i aluminium.

Szefowa KE Ursula von der Leyen i komisarz ds. handlu Maros Sefcovic Fot. OLIVIER HOSLET/PAP/EPA
Szefowa KE Ursula von der Leyen i komisarz ds. handlu Maros Sefcovic Fot. OLIVIER HOSLET/PAP/EPA

Listę towarów zaproponowała w poniedziałek Komisja Europejska, która odpowiada w UE za politykę handlową. W środę zatwierdziły ją w głosowaniu kraje członkowskie; "za" było 26 państw.

Więcej

Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL

Cła Trumpa. Ponad 50 krajów zwróciło się do Białego Domu o negocjacje warunków handlowych

Głosowanie przeciwko nałożeniu ceł odwetowych na USA zapowiedział na platformie X na chwilę przed głosowaniem minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. 

Tymczasem jeszcze w poniedziałek na spotkaniu ministrów odpowiedzialnych za handel w Luksemburgu - jak podały dwa źródła dyplomatyczne - przedstawiciel Węgier nie zgłaszał sprzeciwu wobec przygotowań do nałożenia ceł odwetowych.

Stawki w wysokości do 25 proc. mają objąć amerykańskie towary o wartości 22 mld euro; część ceł zacznie obowiązywać od połowy kwietnia.

Więcej

Przywódca Chin Xi Jinping. fot. EPA/MARK R. CRISTINO/PAP/EPA

Chiny uderzyły cłami w USA

W komunikacie KE podkreśliła, że cła odwetowe mogą "zostać zawieszone w dowolnym momencie, jeśli USA zgodzą się na sprawiedliwy i zrównoważony wynik negocjacji". "UE uważa cła USA za nieuzasadnione i szkodliwe, przynoszące szkody gospodarcze obu stronom i gospodarce światowej. UE wyraźnie wyraziła swoje preferencje dotyczące znalezienia negocjowanych wyników z USA, które byłyby zrównoważone i korzystne dla obu stron" - oświadczyła KE.

Cła odwetowe UE na USA. Lista towarów

Dokument z listą towarów, który widziała PAP, liczy 67 stron. Na liście, nad którą miały głosować państwa, są m.in. produkty rolne takie jak drób, owoce, orzechy i soja. Znalazły się też motocykle i jachty. Lista nie objęła natomiast whisky w związku z obawami m.in. winiarskich krajów w Europie o odwet USA wobec europejskich alkoholi.

Zatwierdzone cła UE stanowią odpowiedź na podniesione 12 marca do wys. 25 proc. stawki na stal i aluminium sprowadzane do USA. Unijne taryfy będą wchodzić w życie stopniowo, począwszy od połowy kwietnia.

Image
Nowe taryfy celne USA Autor: Michał Czernek, Adam Ziemienowicz
Nowe taryfy celne USA Autor: Michał Czernek, Adam Ziemienowicz

"Dzisiejsze głosowanie zatwierdzające przez państwa członkowskie oznacza, że – po zakończeniu wewnętrznych procedur KE i opublikowaniu aktu wykonawczego – środki zaradcze wejdą w życie. Cła zaczną być pobierane od 15 kwietnia" - podała KE.

Druga część zacznie obowiązywać 16 maja, a unijne cła wobec kilku towarów takich soja i orzechy zostaną podniesione 1 grudnia.

Zgodnie z zapowiedziami cła unijne obejmą towary amerykańskie, których import w 2024 r. wyniósł 22 mld euro. Natomiast wartość stali i aluminium z UE do USA wyniosła 26 mld euro.

Na razie bez odpowiedzi na cła wzajemne

UE nie odpowiedziała natomiast jeszcze na tzw. cła wzajemne, które obowiązują od środy. Stany Zjednoczone nałożyły je na partnerów handlowych, którzy mają nadwyżkę w handlu z USA; w przypadku towarów z UE stawka wynosi 20 proc.

Natomiast towary sprowadzane z Chin do USA od środy objęte są cłami w wysokości 104 proc. Dotyczy to również paczek o niskiej wartości, na czym opierały swoją działalność chińskie platformy e-commerce takie jak Temu i Shein, choć w tym przypadku cło wynosi 90 proc.

W odwecie za tzw. cła wzajemne nałożone przez Stany Zjednoczone chiński rząd zatwierdził w środę podniesienie ceł odwetowych na towary importowane z USA z 34 proc. do 84 proc.

UE także rozważa odpowiedź na "cła wzajemne". Rozpatrywane są zarówno kolejne cła na amerykańskie towary, jak i wprowadzenie barier pozacelnych, także wobec w wymianie usług z USA, w której UE odnotowuje deficyt (natomiast nadwyżka występowała do tej pory w wymianie towarami ze Stanami Zjednoczonymi).

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ kar/ mar/

 

Zobacz także

  • Przemówienie Jerome'a Powella transmitowane na nowojorskiej giełdzie Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

    Trump nie zwolni szefa banku centralnego? "Powinien obniżyć stopy procentowe"

  • Dolar amerykański Fot. PAP/Leszek Szymański

    Media: Trump zainicjował na rynkach nowy trend - "sell America"

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

    Będzie porozumienie USA z Chinami w sprawie ceł?

  • Wiceprezydent USA J.D. Vance. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Vance o Indiach: jeśli nie uda nam się współpracować, XXI wiek będzie dla świata mrocznym czasem

Serwisy ogólnodostępne PAP