O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Co Polacy sądzą o działaniach Trumpa? Najnowszy sondaż

Tylko co trzeci badany przez IBRiS uważa, że działania Donalda Trumpa w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie poprawiają ich poczucie bezpieczeństwa – czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Donald Trump. Fot. PAP/ EPA/LUDOVIC MARI
Donald Trump. Fot. PAP/ EPA/LUDOVIC MARI
Image
Autor: PAP/Infografika/Maciej Zieliński , Mateusz Krymski
Autor: PAP/Infografika/Maciej Zieliński , Mateusz Krymski

Według dziennika, polscy sympatycy prezydenta Stanów Zjednoczonych wywodzą się głównie z grona zwolenników opozycji i widzów telewizji Republika.

Natomiast w grupie osób, których niepokoją działania administracji amerykańskiej, dominują zwolennicy rządu, mieszkańcy małych miast i osoby z wyższym wykształceniem.

Najczęściej czerpią one informacje z TVN 24, "Faktów" TVN oraz TVP Info.

"Mamy dzisiaj do czynienia z pewną kakofonią deklaracji, które są składane przez polityków amerykańskich. Dlatego możemy czuć się co najmniej niekomfortowo" – uważa, cytowany przez "Rz” gen. rez. Mirosław Różański. 

Co Amerykanie sądzą o swoim prezydencie?

Autorzy badania zwracają uwagę, że ogólną aprobatę dla działań prezydenta wyraziło jedynie 4 proc. Demokratów oraz 37 proc. niezależnych wyborców.

Jak podkreśla Gallup, różnica w ocenie pracy Trumpa przez przedstawicieli obu głównych amerykańskich partii wynosi aż 89 proc. Większa, bo sięgająca odpowiednio 90 i 92 proc., była jedynie w dwóch sondażach przeprowadzonych jesienią 2020 roku, kiedy prezydent ubiegał się o reelekcję. Dla porównania, w przypadku prezydenta Joe Bidena, w październiku 2021 roku, różnica ta wynosiła 88 proc.

Podobny odsetek ankietowanych, jak w ogólnej ocenie, wyraził zadowolenie z polityki Trumpa w kwestiach imigracyjnych (46 proc.), spraw zagranicznych (44 proc.), handlu międzynarodowego (42 proc.) oraz gospodarki (42 proc.). Nieco mniejszy odsetek, bo 40 proc., aprobuje sposób, w jaki prezydent radzi sobie z sytuacją na Ukrainie oraz z konfliktem na Bliskim Wschodzie, między Izraelem a Palestyńczykami. (PAP)

mir/ mhr/kgr/

Zobacz także

  • Nuuk - stolica Grenlandii Fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX
    Nuuk - stolica Grenlandii Fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX

    „Musimy ją mieć”. Trump o Grenlandii i bezpieczeństwie narodowym

  • Donald Trump. Fot. EPA/BONNIE CASH / POOL
    Donald Trump. Fot. EPA/BONNIE CASH / POOL
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: jest sposób, żeby Trump ubiegał się o trzecią kadencję

  • Donald Trump. Fot. EPA/AARON SCHWARTZ / POOL
    Donald Trump. Fot. EPA/AARON SCHWARTZ / POOL

    Donald Trump odwołał prawie 30 ambasadorów

  •  Keir Starmer i Donald Trump podczas wizyty prezydenta USA w Wielkiej Brytanii Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
    Keir Starmer i Donald Trump podczas wizyty prezydenta USA w Wielkiej Brytanii Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

    Starmer rozmawiał z Trumpem o wojnie Rosji z Ukrainą

Serwisy ogólnodostępne PAP