„Badanie, którego wyniki 'Rzeczpospolita' poznała jako pierwsza, zostało wykonane w dniach 10–20 września na próbie 1504 osób. Co z niego wynika? 62 proc. ankietowanych popiera prawo do zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci pozostające ze sobą w stałym związku. 33 proc. jest przeciwnego zdania” – informuje dziennik.
W koalicji rządzącej najwięcej zastrzeżeń wokół wprowadzenia związków partnerskich dla par tej samej płci ma PSL. Badanie IPSOS pokazuje jednak, że ten postulat popiera 74 proc. wyborców Trzeciej Drogi, ale też 31 proc. głosujących na PiS. Co ciekawe, również 57 proc. wyborców Konfederacji popiera prawo do zawierania związków partnerskich.
Polacy popierają też inne propozycje dotyczące par jednopłciowych. I tak 50 proc. ankietowanych jest za prawem partnera do opieki nad dzieckiem na równi z rodzicem biologicznym. 44 proc. jest przeciw. 65 proc. popiera prawo partnera do opieki nad dzieckiem po śmierci biologicznego rodzica (29 proc. jest przeciw). I wreszcie: 51 proc. popiera prawo do zawierania związków małżeńskich przez pary jednopłciowe, 43 proc. jest przeciwnego zdania.
„To kolejny sondaż, który pokazuje, że Polacy są zdecydowanie bardziej progresywni niż klasa polityczna. Polacy są bardziej otwarci niż część Trzeciej Drogi, a konkretniej PSL” – mówi „Rz” ministra ds. równości Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy.(PAP)
szt/ aszw/ mhr/kgr/