O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Co z projektem ustawy o likwidacji CBA? Szef MSWiA komentuje

Projekt ustawy o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych i likwidacji CBA jest gotowy. Sądzę, że jesienią trafi do Sejmu – mówił w środę w Polsat News szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zastrzegł, że patrząc na sprawę realistycznie, ustawę poprze dopiero następny prezydent.

Mundur CBA, fot. PAP/Marcin Bielecki
Mundur CBA, fot. PAP/Marcin Bielecki

Siemoniak został zapytany o losy projektu ustawy o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych i likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Szef MSWiA zapewnił, że projekt jest gotowy, wkrótce przejdzie drogę rządową i trafi do parlamentu.

"Politycznie i realistycznie patrząc na sprawę, prezydent Andrzej Duda wielokrotnie zapowiadał, że takiego projektu nie poprze. Więc trzeba mieć świadomość (...), że dopiero następny prezydent (...) będzie mógł tę sprawę rozważyć" – zastrzegł.

Dodał, że głównym założeniem projektu jest to, że po likwidacji CBA walką z korupcją zajmie się policja, w której ma powstać Centralne Biuro Zwalczania Korupcji.

"Projekt, jak sądzę, pojawi się jesienią. (…) Powinno go teraz zaopiniować Kolegium Służb Specjalnych (...). Tam jest kwestia oświadczeń majątkowych, ma się nią zająć Krajowa Administracja Skarbowa. Chcielibyśmy, gdy zamkniemy pracę nad tym projektem, zmierzyć się z oświadczeniami majątkowymi" – zapowiedział. Wyjaśnił, że kwestie te zostaną uregulowane w ramach następnej ustawy.

Więcej

Jan Szyszko. Fot. PAP/Rafał Guz

Wiceminister funduszy: wydłużenie KPO nie jest kwestią dwustronnych negocjacji Polski z KE

Dopytywany, czy projekt zostanie przyjęty przez Sejm we wrześniu, Siemoniak zaznaczył, że to będzie decyzja parlamentu.

Zapewnił, że mimo zaplanowanej likwidacji praca w CBA odbywa się normalnie. "Niech się nikt nie obawia, że walka z korupcją osłabnie" – dodał.

Projekt ustawy o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych i likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz zmianie niektórych innych ustaw przewiduje likwidację CBA od 1 stycznia 2025 r.

W jego uzasadnieniu zwrócono uwagę, że wobec CBA formułowane są zarzuty naruszenia praworządności i swobód obywatelskich i sprzeniewierzenia się zasadzie neutralności politycznej przy walce z korupcją. (PAP)

pp/

Zobacz także

  • Zamknięte przejście graniczne w Bobrownikach. Fot. PAP/Artur Reszko

    Szef MSWiA: bez zmiany polityki Białorusi nie należy liczyć na otwarcie przejścia granicznego z Białorusią w Podlaskiem

  • Minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Stach Leszczyński

    Siemoniak: białoruscy funkcjonariusze włączają się do bezpośrednich prowokacji na granicy

  • Minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Ruszają prace komisji do spraw wyjaśnienia "mechanizmów represji wobec społeczeństwa obywatelskiego w latach 2015-2023"

  • Minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Siemoniak: chcemy, żeby środki z funduszu bezpieczeństwa zasiliły program ochrony ludności

Serwisy ogólnodostępne PAP