Co z wnioskiem o odwołanie Bosaka z funkcji wicemarszałka i Braunem? "Czekamy na adekwatną reakcję Konfederacji"

2023-12-19 12:15 aktualizacja: 2023-12-19, 13:46
Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak. Fot. PAP/Rafał Guz
Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak. Fot. PAP/Rafał Guz
W tej części posiedzenia Sejmu nie będzie debaty nad wnioskiem o odwołanie lidera Konfederacji Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu; także projekt potępiający zachowanie Grzegorza Brauna będzie procedowany, jak będziemy gotowi spokojnie rozmawiać - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej marszałek Sejmu został spytany, kiedy będzie procedowana uchwała ws. zachowania posła Konfederacji Grzegorza Brauna podczas uroczystości chanukowych w Sejmie, kiedy zgasił on zapaloną chanukiję gaśnicą.

"Sprawa związana z tym haniebnym incydentem jest w tej chwili przedmiotem rozmów politycznych między nami" - podkreślił. Jak dodał wówczas zgłoszony został projekt uchwały, "która w prosty i jasny sposób potępiała to, co stało". Marszałek przypomniał, że pojawiły się wtedy głosy, że w tej uchwale trzeba jeszcze dołożyć "męczeństwo chrześcijan", które jest niewątpliwym faktem, ale nie odbywało się na tej galerii w tym dniu, tylko odbywa się w wielu miejscach na świecie.

"O tym oczywiście możemy rozmawiać. Natomiast jeżeli teraz mielibyśmy stoczyć walkę na sali sejmowej, w takim dniu jak tamten, jeszcze o kwestię - powtórzę: niewątpliwego - męczeństwa chrześcijan, a nie skupić się na tym, co stało się tutaj w Sejmie, w tym budynku, to uznałem, że nie byłoby to wskazane i zdjąłem ten punkt z porządku obrad po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów" - dodał Hołownia. "Jak będziemy gotowi, żeby o tym spokojnie porozmawiać, na razie dość już rozmów, trzeba działać" - zadeklarował.

Hołownia przypomniał, że Braun pozostaje wykluczony z obrad Sejmu. "Mam nadzieję, że nie przyjdzie mu do głowy dzisiaj zjawiać się w kuluarach albo na sali plenarnej, nie ma takiej możliwości i Straż Marszałkowska została o tym poinformowana" - podkreślił.

Jak dodał, "na tej części posiedzenia" nie będzie też rozpatrywany wniosek od odwołanie lidera Konfederacji Krzysztofa Bosaka ze stanowiska wicemarszałka Sejmu (wniosek ten został zgłoszony w związku z incydentem Brauna).

"Czekamy cały czas na adekwatną reakcję Konfederacji. Cały czas jesteśmy też w kontakcie z prokuratorem generalnym i czekamy na wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Braunowi i powinniśmy go w mojej ocenie jak najszybciej głosować" - dodał Hołownia. Jak wskazał, najprawdopodobniej we wniosku znajdzie się nie tylko kwestia znieważenia i przerwania obrzędów religijnych, ale także uszkodzenia ciała osoby, które brały udział w uroczystości.

W ubiegły wtorek poseł Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone podczas uroczystości w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej, w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Bosak z Konfederacji. Prowadzenie posiedzenia przejął marszałek Szymon Hołownia, który wykluczył Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. o zakłócanie obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku.

Klub Lewicy złożył projekt uchwały w sprawie potępienia zachowania posła Brauna, jako motywowanego nienawiścią i antysemityzmem oraz wniosek o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu, argumentując, że po incydencie dopuścił Brauna do głosu i umożliwił mu wygłoszenie antysemickiego wystąpienia. Lewica wskazała, że niedostateczna reakcja wicemarszałka Bosaka na słowa Brauna zmusiła marszałka Hołownię do przejęcia prowadzenia obrad.(PAP)

Autorzy: Mikołaj Małecki, Daria Al-Shehabi

kgr/