Czwarta rakieta świata za mocna dla Polki. Półfinał nie dla Linette

2024-10-11 06:53 aktualizacja: 2024-10-11, 09:50
Magda Linette. Fot. PAP/Marcin Cholewiński
Magda Linette przegrała z czwartą w światowym rankingu amerykańską tenisistką Coco Gauff 0:6, 4:6 i odpadła w ćwierćfinale turnieju WTA 1000 na twardych kortach w chińskim Wuhan. Polka po raz pierwszy dotarła tak daleko w imprezie tej rangi.

W 1. rundzie Linette wyeliminowała rozstawioną z numerem 11. Rosjankę Ludmiłę Samsonową 6:2, 6:3, w 2. jej rywalka - Ukrainka Łesia Curenko - skreczowała w premierowej odsłonie przy stanie 5:2 dla Polki, a w 1/8 finału okazała się lepsza od turniejowej "ósemki", Rosjanki Darii Kasatkiny 6:2, 6:3

W piątek 32-letnia poznanianka, która zajmuje 45. miejsce w świecie, nie miała większych szans z czwartą w klasyfikacji tenisistek 12 lat młodszą Gauff i zeszła z kortu pokonana po 84 minutach gry.

Polka bezradna w pierwszym secie, drugi dał nadzieję

W pierwszej partii Polka nie miała nic do powiedzenia, nie radziła sobie z uderzeniami z głębi kortu świetnie dysponowanej rywalki i nie wygrała żadnego gema. Seta zakończyła Amerykanka jednym z dwóch w całym meczu asów serwisowych, choć podanie było nieco słabszym elementem jej gry.

Drugi set miał już zupełnie inny przebieg. Linette nie miał już nic do stracenia, grała swobodniej, odważniej i pozwoliła się przełamać dopiero w siódmym gemie. W dziewiątym obroniła trzy meczbole, ale w kolejnym faworytka - przy własnym serwisie - dokończyła dzieła.

Z Gauff, która w niedzielę triumfowała w Pekinie, zmierzyła się po raz drugi i doznała drugiej porażki; w 1. rundzie wielkoszlemowego US Open w 2021 roku uległa jej w trzech setach.

Polska tenisistka zarobiła w Wuhan ponad 73 tys. dolarów i zyskała 215 punktów rankingowych, co pozwoli jej wrócić do czwartej dziesiątki listy światowej - będzie prawdopodobnie 39.

Około godziny 9 czasu polskiego o awans do półfinału powalczy Magdalena Fręch, która zmierzy się z najwyżej rozstawioną Białorusinką Aryną Sabalenką.

W Wuhan nie gra liderka światowego rankingu Iga Świątek, która koncentruje się obecnie na znalezieniu nowego trenera i przygotowaniach do WTA Finals w Rijadzie (2-9 listopada).