O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Czy Ukraina dojdzie do porozumienia z USA? Wiceszef MSZ zabiera głos

Liczę na to, że Ukraina dojdzie do porozumienia z USA - powiedział PAP wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Jego zdaniem, nie ma szans na stabilne gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy bez Stanów Zjednoczonych. Wyraził przekonanie, że Polska będzie uczestniczyła aktywnie w procesie odbudowy Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski, Donald Trump i JD Vance Fot. JIM LO SCALZO / POOL/PAP/EPA
Wołodymyr Zełenski, Donald Trump i JD Vance Fot. JIM LO SCALZO / POOL/PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę wieczorem, że jest gotów, by podpisać z USA umowę o eksploatacji ukraińskich złóż mineralnych. Wyraził też nadzieję, że jego relacje z prezydentem USA Donaldem Trumpem mogą zostać odbudowane.

Więcej

Spotkanie Trump-Zełenski. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Politycy o spotkaniu Trump-Zełenski: próba upokorzenia słabszego partnera. USA zaproponowały Ukrainie najlepsze gwarancje bezpieczeństwa

Szejna zapytany w Toruniu przez PAP, czy jest możliwy powrót do rozmów USA-Ukraina w tej sprawie odpowiedział, że "odpowie na to pytanie, gdy usłyszy odpowiedź strony amerykańskiej".

"To nie Polska jest krajem, który podpisuje tę umowę. Polska jest krajem, który Ukrainę bezwarunkowo wspiera od samego początku do samego końca, czyli do momentu pokoju" - oświadczył wiceszef MSZ.

W jego ocenie, teraz jest czas na odpowiedź Białego Domu. "Nie przywiązuję nadmiernej, emocjonalnej spostrzegawczości ws. tego, co wydarzyło się w Gabinecie Owalnym. Widziałem wiele negocjacji w historii świata, Europy, a w niektórych sam uczestniczyłem, które były bardzo nieprzyjemne dla stron, a kończyły się sukcesem" - podkreślił Szejna.

Wiceszef MSZ został zapytany przez PAP podczas odbywającej się w Toruniu konferencji Welconomy Forum także o to, czy Polska, tak jak Stany Zjednoczone, myśli już o procesie odbudowy Ukrainy i partycypacji w nim.

"Polska chciałaby być obecna w procesie odbudowy Ukrainy i będzie w tym procesie obecna, bo mamy know-how, świetnych przedsiębiorców, pewne koncepcje. Dzisiaj jednak jesteśmy w trochę innym momencie. Aby rozmawiać o odbudowie Ukrainy najpierw należy doprowadzić do sprawiedliwego pokoju. Do pokoju stabilnego. Ten pokój musi być zagwarantowany przez UE i USA. Jesteśmy o krok przed tym. Gdy to się zdarzy, to możemy rzetelnie rozmawiać o odbudowie. Nic nie może się jednak odbywać bez Ukrainy, nie można rozmawiać o Ukrainie bez niej. Liczę na to, że Ukraina dojdzie do porozumienia z USA, bo nie ma szans na stabilną gwarancję bezpieczeństwa Ukrainy bez Stanów Zjednoczonych" - ocenił Szejna.

W rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu szczytu w Londynie poświęconego możliwościom zakończeniu wojny na Ukrainie, Zełenski wyraził gotowość podpisania proponowanej umowy o minerałach i dodał, że ma nadzieję, iż strona amerykańska również jest na to gotowa.

Podpisanie umowy USA-Ukraina o wspólnej eksploatacji ukraińskich zasobów mineralnych było zaplanowane na piątek, jednak zostało odwołane po ostrym sporze między przywódcami w Gabinecie Owalnym Białego Domu.

Tomasz Więcławski (PAP)

twi/ mrr/ js/ mar/
 

Zobacz także

  • Matrioszki z wizerunkami Donalda Trumpa i Władimira Putina Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

    Kreml: stanowisko USA ws. Ukrainy pokrywa się częściowo z naszym

  • Oman (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ALI HAIDER

    W Omanie zakończyła się trzecia runda amerykańsko-irańskich negocjacji nuklearnych

  • Donald Trump. Fot. EPA/WILL OLIVER

    Trump2028. Czy prezydent Stanów Zjednoczonych może ubiegać się o trzecią kadencję?

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Cła Donalda Trumpa zjednoczyły Kanadę, choć nie całą

Serwisy ogólnodostępne PAP