Czy w piątek 16 sierpnia obowiązuje post? Są decyzje polskich biskupów

2024-08-13 19:21 aktualizacja: 2024-08-15, 19:57
Kardynał Kazimierz Nycz (z prawej) Fot. PAP/Leszek Szymański
Kardynał Kazimierz Nycz (z prawej) Fot. PAP/Leszek Szymański
Obaj biskupi warszawscy kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński udzielili wiernym dyspensy na piątek 16 sierpnia. W związku z tym, na terenie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej można będzie spożywać pokarmy mięsne. Warunkiem skorzystania z dyspensy jest modlitwa według intencji papieża.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

W związku z tym, że piątek 16 sierpnia wypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy - przypadającą 15 sierpnia  uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Dzień Wojska Polskiego) a sobotą, co "sprzyja organizowaniu rodzinnych i towarzyskich spotkań" metropolita warszawski wydał na ten dzień dyspensę od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Podobnej dyspensy udzielił wiernym przebywającym na terenie diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński.

Obaj hierarchowie korzystającym z dyspensy wskazali ofiarowanie dowolnej modlitwy według intencji papieża Franciszka.

Kilka dni wcześniej dyspensy na piątek 16 sierpnia udzieliło także kilku innych ordynariuszy.

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC osoby, które chcą skorzystać ze zwolnienia, zobowiązał do "odmówienia dowolnej modlitwy w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego".

Bp Adrian Galbas SAC tych, którzy skorzystają z dyspensy na terenie archidiecezji katowickiej poprosi "o modlitwę w intencji cierpiących i o przekazanie - w miarę możliwości - jałmużny dla biednych".

Bp Roman Pindel osoby "korzystające dobrowolnie z dyspensy na terenie diecezji bielsko-żywieckiej zobowiązał do "podjęcia dowolnej formy pokuty w innym czasie (np. odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego lub złożenie ofiary na misje, biednych lub na potrzeby uchodźców)".

Z kolei bp Andrzej Czaja, udzielając dyspensy na terenie diecezji opolskiej nie wskazał konkretnych praktyk religijnych.

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się, żeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty".(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mar