Czy w Polsce będzie łatwiej budować schrony?

2024-06-28 14:57 aktualizacja: 2024-06-28, 16:09
Schron w Świnoujściu, w którym znajduje się stanowisko zarzadzania kryzysowego prezydenta miasta na wypadek wojny fot PAP/Marcin Bielecki
Schron w Świnoujściu, w którym znajduje się stanowisko zarzadzania kryzysowego prezydenta miasta na wypadek wojny fot PAP/Marcin Bielecki
Kluby opowiedziały się w piątek w Sejmie za procedowaniem projektu Lewicy, który zakłada stworzenie warunków prawnych do zapewnienia obywatelom schronienia w budowlach ochronnych. Regulacja ma jednoznacznie określić warunki budowy, ewidencji, zasad użytkowania i remontów takich obiektów.

Wiceminister SWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał podczas debaty, że na koniec 2023 r., zgodnie z zestawieniami, które robiła m.in. straż pożarna, w Polsce jest 4329 schronów.

Zabierając głos w imieniu wnioskodawców posłanka Joanna Wicha (Lewica) wskazała, że bezpieczeństwo to słowo, które w ostatnich miesiącach odmienia się przez wszystkie przypadki. Wyjaśniła, że zadaniem "małej ustawy schronowej", jak roboczo nazywany bywa projekt, jest wypełnienie luk w istniejącym prawie.

"Proponujemy doprecyzowanie lub dodanie nowych zapisów tak, aby jak najszybciej rozpocząć proces zwiększania publicznego zasobu schronów i miejsc ukrycia" – dodała.

Projekt, jak wyjaśniała, uzupełnia przepisy przez wprowadzenie jasno zdefiniowanych obiektów służących obronie cywilnej, w skład których wchodzą budowle ochronne dzielące się odpowiednio na schrony i ukrycia.

Projekt przewiduje m.in., że nowo wznoszone garaże wielostanowiskowe zagłębione w gruncie przynajmniej częściowo, budynki użyteczności publicznej realizowane w ramach inwestycji celu publicznego, budynki biurowe usytuowane na terenach zakładów pracy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym lub terenach zamkniętych niezbędnych dla obronności państwa, o ile nie przewidziano w nich schronów, powinny posiadać pomieszczenia spełniające przynajmniej minimalne wymagania ukrycia dla takiej liczby osób, która wynika z założeń projektowych dla danego budynku lub zespołu budynków.

Zapisano w nim również, że nowopowstające lub rozbudowywane podziemne systemy transportu szynowego typu metro powinny spełniać wymagania schronu, zapewniającego ochronę ludności danej dzielnicy lub osiedla.

Joanna Wicha wskazała, że na mocy projektowanej regulacji możliwa będzie budowa małych schronów przydomowych, do 35 m.kw., w trybie na zgłoszenie.

"Przepisy, które proponujemy mają zachęcić obywateli do budowy przydomowych schronów lub miejsc ukrycia" – zaznaczyła. "Wprowadzamy obowiązek uzyskania zgody na rozbiórki budowli ochronnych na podobnych zasadach do tych, które dziś dotyczą budowli objętych ochroną konserwatorską, tak aby nie zmniejszać dodatkowo i tak dramatycznie małego zasobu publicznego" – dodała posłanka.

Piotr Uściński (PiS) wskazał, że projekt wymaga istotnego doprecyzowania. "Ustawa porusza ważne rzeczy, my tę ustawę popieramy, aczkolwiek wymaga pracy w komisji i wielu zmian" – przekazał.

Jolanta Niezgodzka (KO) powiedziała, że w obecnym stanie prawnych brakuje regulacji dotyczących budowli ochronnych. "Bezpieczeństwo obywateli jest dzisiaj jednym z naszych najważniejszych zadań" – akcentowała.

Barbara Oliwiecka (Polska 2050-TD) wskazała, że proponowane zmiany są daleko idące i ingerujące w funkcjonowanie samorządów, ale cel jest słuszny i akceptowalny. Jest nim – jak kontynuowała - zapewnienie bezpiecznych miejsc i zachęcenie do tworzenia przydomowych schronów, a także ulepszanie i tworzenie systemów informowania o zagrożeniach.

Urszula Nowogórska (PSL-TD) zapowiedziała, że klub PSL-TD "będzie przyglądał się temu projektowi i popiera ten projekt". "Uważam jednak, że powinien być procedowany na komisji w tym czasie, kiedy procedowana będzie ustawa rządowa o ochronie ludności i obronie cywilnej" – dodała.

"Żyjemy w bardzo niebezpiecznych czasach, a trwająca wojna na Ukrainie całkowicie zmieniła myślenie elit Europy, które beztrosko żyły w przekonaniu, że wojen więcej nie będzie, a głównym zadaniem władz jest zadłużanie i rozdawanie pieniędzy obywatelom, bo to pomaga wygrywać wybory". Poseł pytał, dlaczego tak późno podejmowany jest ten temat. "Zawsze będziemy popierać te przepisy, które z naszego punktu widzenia przysłużą się bezpieczeństwu" – powiedział Bartłomiej Pejo (Konfederacja).

Wiceminister SWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że na koniec 2023 r., zgodnie z zestawieniami, które robiła m.in. straż pożarna, w Polsce jest 4329 schronów, czyli obiektów spełniających określone wymagania. "W tej liczbie zapewne jest wiele schronów wymagających renowacji, poprawek i naprawy, bo przez lata zostały zniszczone" – przyznał. Wiceminister ocenił, że propozycja, by procedować projekt poselski wspólnie z rządowym o ochronie ludności, jest słuszna.

Projekt trafi do dalszych prac w sejmowej komisji infrastruktury. (PAP)

ang/