Czy w Warszawie przestrzega się strefy czystego transportu? Straż Miejska podała dane

2024-10-07 14:55 aktualizacja: 2024-10-07, 17:21
Znak drogowy informujący o strefie czystego transportu. Fot. PAP/Albert Zawada
Znak drogowy informujący o strefie czystego transportu. Fot. PAP/Albert Zawada
Przez trzy miesiące obowiązywania strefy czystego transportu w Warszawie strażnicy miejscy pouczyli 293 kierowców. Nie wystawiono żadnego mandatu.

Kontrole dotyczące wjazdów bez uprawnień do Strefy Czystego Transportu przeprowadzono od 1 lipca br. Strażnicy miejscy zastosowali 293 m.in. pouczenia i polecenia - poinformował rzecznik straży miejskiej Sławomir Smyk.

Pytany o SCT prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że miasto na samym początku stara się działać przede wszystkim edukacyjnie i informacyjnie. "Z czasem będziemy podejmować coraz trwalsze działania, dlatego, że zależy nam na czystszym powietrzu" - dodał.

Od 1 lipca w stolicy obowiązuje strefa czystego transportu (SCT). Obejmuje ona większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. W ten sposób miasto chce ograniczyć ilość zanieczyszczeń powietrza i poprawić stan zdrowia mieszkańców.

Do strefy nie wjadą pojazdy z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starsze niż 27 lat lub niespełniających normy euro 2 i pojazdy z silnikiem Diesla (w tym LPG) starsze niż 19 lat lub niespełniające normy euro 4.

Stołeczny ratusz przekazał, że wymagania stawiane samochodom będą systematycznie zaostrzane co dwa lata. Począwszy od 2026 r., pojazdy będą musiały podlegać następującym wymogom: pojazd z silnikiem benzynowym (w tym LPG) będzie musiał spełniać normę euro 3 lub być wyprodukowany nie wcześniej niż w 2000 r. (tj. maksymalny wiek pojazdu w roku wdrożenia – 26 lat), a pojazd z silnikiem Diesla (w tym LPG) będzie musiał spełniać normę przynajmniej euro 5 lub być wyprodukowany nie wcześniej niż w 2009 r. (tj. maksymalny wiek pojazdu w roku wdrożenia – 17 lat).

Na stronie ZDM https://zdm.waw.pl/sprawy/strefa-czystego-transportu/ jest zakładka "Sprawdź swój pojazd". Można tam się dowiedzieć, czy pojazd ma prawo wjechać do strefy.

Granice strefy pokrywają się z głównymi drogami i liniami kolejowymi. Wyznaczają je: al. Prymasa Tysiąclecia, Al. Jerozolimskie, Trasa Łazienkowska, al. Stanów Zjednoczonych, ul. Wiatraczna, a następnie tory kolejowe wzdłuż północnej obwodnicy kolejowej aż do al. Prymasa Tysiąclecia. Ulice stanowiące granice nie są objęte strefą. 

mas/ agz/ grg/