Pomoc psychologiczna dla posłów, którzy przegrali? Szef duńskiego parlamentu forsuje pomysł
Przewodniczący Folketingu (parlamentu) Danii Soeren Gade przedstawił pomysł udzielania specjalistycznej pomocy psychologicznej deputowanym, którzy nie zostali ponowni wybrani. Terapia miałaby być finansowana ze środków publicznych.

"Niektórzy z moich kolegów po ostatnich wyborach popadli w depresję lub stan przypominający tę chorobę" - argumentował Gade w rozmowie z duńskim nadawcą publicznym DR. Nie podał nazwisk deputowanych.
Szef Folketingu nazwał parlament "dziwnym miejscem pracy", w którym nie dba się o zatrudnionych w nim polityków, którzy zostali zwolnieni.
"W dużych korporacjach albo urzędach miejskich istnieją programy pomocy osobom odchodzącym z pracy wbrew swojej woli"
- podkreślił. Propozycja Gadego jest obecnie omawiana przez prezydium parlamentu oraz komisję regulaminową. Pod uwagę brane jest zaoferowanie odchodzącym politykom na przykład ośmiu spotkań z psychologiem lub godziny konsultacji z rekruterem mającym pomóc w dalszej karierze.
Debata nt. finansowania terapii
Pomysł opłacania ze środków publicznych pomocy dla polityków, którzy nie wywalczyli reelekcji w wyborach, wywołał w Danii debatę. Publicystka gazety "Berlingske" Aminata Corr Thrane pomysł ten określiła jako "nieprzemyślany" oraz "graniczący z absurdem". "Brak reelekcji to jedna z najbardziej sprawiedliwych i właściwych rzeczy, to sedno demokracji" - podkreśliła. Jak dodała, odrzuceni przez wyborców politycy nie stanowią wrażliwej grupy społecznej ani grupy o niskich dochodach i tego rodzaju terapię mogą sfinansować z własnych środków.
W jednoizbowym Folketingu zasiada łącznie 179 polityków z Danii oraz duńskich terytoriów zależnych: Grenlandii i Wysp Owczych. Ostatnie wybory parlamentarne odbyły się jesienią 2022 roku, kolejne muszą zostać rozpisane nie później niż w 2026 roku. Podstawowe wynagrodzenie duńskiego deputowanego wynosi 66 800 koron (prawie 9 tys. euro). Po odejściu z parlamentu politykowi przysługuje jeszcze odprawa w wysokości uposażenia za sześć do 24 miesięcy w zależności od stażu. (PAP)
zys/ akl/ know/