W składzie delegacji jest także poseł Marek Krząkała (KO). Fundację im. Pułaskiego reprezentują prof. Katarzyna Pisarska (przewodnicząca Warsaw Security Forum) oraz Bartłomiej Kot (dyrektor programowy WSF).
Według komunikatu Fundacji, która jest organizatorem wizyty, w Berlinie delegacja spotka się z przedstawicielami rządu federalnego Niemiec na szczeblu ministerialnym, w tym z ministrem obrony Borisem Pistoriusem oraz weźmie udział w specjalnie zorganizowanym z tej okazji pierwszym od lat posiedzeniu polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej w Bundestagu.
Zapowiedziano również spotkanie z minister ds. europejskich Anną Lührmann, doradcą ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa kanclerza Olafa Scholza, Jensem Plötnerem, przewodniczącymi Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji ds. Europejskich Michaelem Rothem i Antonem Hofreiterem, koordynatorem rządu RFN ds. Polski Dietmarem Nietanem i przewodniczącym Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa ambasadorem Christophem Heusgenem.
Jak podkreślono w komunikacie, wizyta jest pierwszą od kilku lat okazją do wymiany zdań między Polską a Niemcami na szczeblu parlamentarnym.
Zaznaczono, że głównym celem wyjazdu jest doprowadzenie do ożywienia polsko-niemieckich kontaktów dyplomatycznych. "Stosunki polsko-niemieckie zasługują na nowe otwarcie" – mówi cytowana w komunikacie stojąca na czele delegacji prof. Katarzyna Pisarska.
Według komunikatu "do głównych wątków poruszanych w trakcie wizyty należeć będą zagadnienia z zakresu polityki bezpieczeństwa, w tym kwestie wydatków obronnych oraz współpracy polsko-niemieckiej w obliczu zagrożenia rosyjskiego". "Omawiany będzie potencjał współpracy w ramach projektów gospodarczych, w tym z zakresu infrastruktury transgranicznej. Założeniem delegacji jest ukazanie gotowości Polski do kreatywnego i proaktywnego podejścia do współpracy z Niemcami" - czytamy.
W komunikacie zaznaczono również, że priorytetem delegacji będzie poszukiwanie konkretnych projektów w ramach Trójkąta Weimarskiego. "Przedstawiciele Fundacji im. K. Pułaskiego zachęcać będą niemieckich rozmówców m.in. do utworzenia funduszu przyszłościowego 'Międzynarodowego Funduszu Weimarskiego', zasilającego wspólne polsko-niemieckie inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego" – poinformowała Fundacja.
Autorka: Hanna Kotomenko
kh/