Dla wyborów samorządowych i do europarlamentu muszą być utworzone odrębne komitety wyborcze. PKW wyjaśnia

2024-03-14 15:08 aktualizacja: 2024-03-14, 17:38
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Komitety wyborcze prowadzące i finansujące kampanię wyborczą muszą być utworzone odrębnie dla każdych wyborów: samorządowych i do europarlamentu - wyjaśniła PKW. Jak podkreśliła, komitet uczestniczący w jednych wyborach nie może finansować działań komitetu uczestniczącego w drugich wyborach.

Państwowa Komisja Wyborcza zamieściła na stronie wyjaśnienie zasad prowadzenia i finansowania agitacji wyborczej w czasie równoczesnego trwania kampanii wyborczej w wyborach samorządowych zarządzonych na 7 kwietnia i w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na 9 czerwca.

PKW zaznaczyła, że podmiotami prowadzącymi i finansującymi kampanię wyborczą są komitety wyborcze utworzone odrębnie dla każdych wyborów. Dodała, że odrębność dotyczy w szczególności komitetów utworzonych przez te same partie polityczne lub koalicje.

Wskazała, że działalność komitetów wyborczych uczestniczących w poszczególnych wyborach musi być od siebie ściśle oddzielona. Komitety wyborcze uczestniczące w poszczególnych wyborach muszą też prowadzić odrębną gospodarkę finansową.

W związku z tym - podała PKW - niedopuszczalne jest prowadzenie przez komitet wyborczy uczestniczący w jednych wyborach agitacji na rzecz kandydatów zgłoszonych w drugich wyborach. Niedopuszczalne jest też wydawanie środków komitetu uczestniczącego w jednych wyborach na finansowanie działań komitetu uczestniczącego w drugich wyborach.

Ponadto - wyjaśniła PKW - komitety wyborcze nie mogą podejmować wspólnych lub współfinansowanych działań.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała także, że materiały wyborcze komitetów wyborczych powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą.

W przypadku komitetów o tożsamych lub zbliżonych nazwach, uczestniczących w różnych wyborach, nazwa komitetu uczestniczącego w wyborach do Parlamentu Europejskiego powinna być rozszerzona o wskazanie wyborów, w których komitet uczestniczy (np. "Materiał Komitetu Wyborczego ..., uczestniczącego w wyborach do Parlamentu Europejskiego"). Dotyczy to także oznaczeń materiałów wyborczych drukowanych w prasie na koszt komitetów.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – 21 kwietnia.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca. W poniedziałek w Dzienniku Ustaw ukazało się postanowienie prezydenta ws. zarządzenia wyborów posłów do PE. (PAP)

mmi/