O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dlaczego chrabąszcz sieje spustoszenie? [NASZE WIDEO]

Chrabąszcze majowe stanowią poważne zagrożenie dla polskich lasów - przekonują leśnicy. Chrabąszcze atakują drzewostany w różnym wieku - najchętniej uprawy i młodniki, zwłaszcza sosnowe, jodłowe, bukowe i dębowe.

Chrabąszcz na liściach nowej uprawy dębów w okolicach Świecka. Fot. PAP/Lech Muszyński
Chrabąszcz na liściach nowej uprawy dębów w okolicach Świecka. Fot. PAP/Lech Muszyński

Chrabąszcz majowy to owad o jasnobrunatnym ubarwieniu i długości ciała od 2 do 3 cm. Jego cykl rozwojowy wynosi zwykle 4 lata. Owad występuje w lasach, zagajnikach i na polach w całej Europie, z wyjątkiem skrajnych północnych i południowych części.

Chrabąszcze żerują najchętniej na liściach dębów. Spotykane są na liściach wierzby, brzozy, jarzębiny, buka, grabu, klonu i osiki. Z gatunków iglastych chętnie zjadają igły modrzewia, niekiedy ogryzają kwiatostany sosny, świerka i jodły.

Obecnie największym problemem leśników są pośrednie stadia rozwoju tych owadów. Po wylęgu larwy chrabąszczy, tzw. pędraki, w pierwszym roku życia odżywiają się przede wszystkim próchnicą oraz drobnymi korzonkami, głównie traw. Szczególnie niebezpieczne są pędraki 3-4-letnie, bo są najbardziej żarłoczne. Uszkadzają system korzeniowy siewek i sadzonek prawie wszystkich gatunków drzew i krzewów.

PAP - Nauka w Polsce

jos/

Zobacz także

  • Las. Fot. PAP/Michał Zieliński

    Europejskie rośliny leśne migrują z prędkością 3,5 km rocznie

  • Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Nowa roślinność na Śnieżce – efekt zmian klimatycznych [NASZE WIDEO]

  • Mokradła w lesie Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Chrońmy mokradła - to najszybciej ginące ekosystemy świata

Serwisy ogólnodostępne PAP