O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Do bezpłatnego czasu antenowego w związku z wyborami do Senatu uprawnione tylko dwa komitety: PiS i Konfederacja

W związku z wyborami do Senatu prawo do bezpłatnego czasu antenowego na audycje wyborcze w TVP i Polskim Radiu mają tylko dwa komitety: PiS i Konfederacja. W związku z wyborami do Sejmu bezpłatny czas antenowy mediach publicznych przysługuje siedmiu ogólnopolskim komitetom.

Studio telewizyjne, Fot. PAP/Ireneusz Sobieszczuk
Studio telewizyjne, Fot. PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, komitety wyborcze mają prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach ogólnokrajowych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.

W przypadku wyborów do Sejmu, bezpłatny czas antenowy w programach ogólnokrajowych mediów publicznych przysługuje komitetom, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych. Taki warunek spełnia 7 komitetów: KW Bezpartyjni Samorządowcy, KKW Trzecia Droga, KW Nowa Lewica, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Konfederacja, KKW Koalicja Obywatelska oraz KW Polska Jest Jedna.

Na audycje w związku z wyborami do Sejmu Telewizja Polska przeznaczy w programach ogólnokrajowych 15 godzin, a Polskie Radio - 30 godzin.

Z kolei w przypadku wyborów do Senatu, bezpłatny czas antenowy przysługuje komitetom, które zarejestrowały kandydatów na senatorów co najmniej w połowie okręgów wyborczych. Taki warunek spełniają tylko dwa komitety: KW PiS (zarejestrował kandydatów w 96 okręgach) oraz KW Konfederacja (zarejestrował kandydatów w 65 okręgach). Komitetowi Koalicji Obywatelskiej do spełnienia warunku zabrakło jednego kandydata - KO zarejestrowała 49 kandydatów na senatorów.

W ogólnokrajowych programach na audycje w związku z wyborami do Senatu Telewizja Polska przeznaczy 5 godzin, a Polskie Radio - 10 godzin.

Czas przeznaczony na rozpowszechnianie audycji wyborczych dzieli się równo pomiędzy uprawnione komitety. Audycje wyborcze będą rozpowszechniane w mediach publicznych od 30 września do dnia 13 października do godz. 24:00.(PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

kw/

Zobacz także

  • Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki. Fot. PAP/Piotr Polak/Jarosław Praszkiewicz

    Czy Polacy chcą debaty Trzaskowski-Nawrocki przed I turą? Najnowszy sondaż

  • Szymon Hołownia, fot. PAP/Marcin Gadomski

    Hołownia: Polska nikogo nie będzie całować w rękę

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia Fot. PAP/Artur Reszko

    Czy Szymon Hołownia weźmie udział w marszu 25 maja?

  •  Rafał Trzaskowski podczas spotkania z wyborcami w Kutnie, fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Trzaskowski o wezwaniu przez konkurentów do debaty: debatujmy, ale racjonalnie

Serwisy ogólnodostępne PAP