O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Do Czech przestała płynąć ropa z rurociągu Przyjaźń

Do Czech przestała płynąć ropa z rurociągu Przyjaźń - poinformował we wtorek czeski minister przemysłu i handlu Lukasz Vlczek. Jego zdaniem przerwa w dostawach nie ma znaczenia dla pokrycia krajowego popytu. Minister nie podał przyczyn przerwania dostaw.

Vilczek: przestała do nas płynąć ropa dostarczana rurociągiem Przyjaźń. Fot. PAP/	Lech Muszyński (zdjęcie ilustracyjne)
Vilczek: przestała do nas płynąć ropa dostarczana rurociągiem Przyjaźń. Fot. PAP/ Lech Muszyński (zdjęcie ilustracyjne)

Vlczek zwrócił uwagę, że w przypadku długoterminowego wstrzymania dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń możliwe jest przejście na ropę z rurociągu TAL+ z włoskiego Triestu. Podkreślił też, że czeskie rafinerie przygotowane są technicznie do przetwarzania surowca z TAL+. Przypomniał, że system rezerw strategicznych dysponuje wystarczającym zapasem ropy.

Nie podano przyczyn przerwania dostaw

Więcej

Donald Trump. Fot. EPA/YURI GRIPAS / POOL

Ekspert: podwyższenie ceł przez Trumpa jest ekonomicznym absurdem

Przerwy w dostawach z rurociągu Przyjaźń nie są niczym nadzwyczajnym. Przez kilka dni ropa nie płynęła tą drogą w grudniu 2024 r. Wówczas czeski rząd podjął decyzje o pożyczeniu spółce Orlen Unipetrol, która w Czechach jest jedynym producentem paliw i właścicielem dwóch rafinerii, 330 ton ropy z państwowych zasobów. Ostatecznie spółka nie musiała z tego skorzystać, ponieważ dostawy ropy zostały wznowione. W 2019 r. ropa nie płynęła przez Przyjaźń dwa miesiące, a powodem było zanieczyszczenie surowca.

Do Czech ropa trafia z dwóch odgałęzień rurociągu Przyjaźń, którym w 2024 r. sprowadzono 42 proc. surowca pochodzącego z Rosji. Pozostała część trafia do rafinerii poprzez niemiecki rurociąg IKL, podłączony do włoskiego TAL. Już od połowy 2025 roku Republika Czeska w pełni będzie mogła wykorzystywać rurociąg TAL+, czyli ze zwiększonej przepustowości TAL. Pozwoli to całkowicie zrezygnować z dostaw ropy z Rosji.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ ap/gn/

Zobacz także

  • Donald Trump. Fot. EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL

    Trump: wierzę Putinowi, że chce zakończyć wojnę, z Ukraińcami ciężej mi się rozmawia

  • Donald Trump Fot. AL DRAGO/POOL/PAP/EPA

    Trump wysłał list do Iranu. Chodzi o program nuklearny

  • Fot. PAP/	Adam Warżawa (zdjęcie ilustracyjne)

    Awaria kolejnego rosyjskiego tankowca w Cieśninie Kerczeńskiej

  • Premier Słowacji Robert Fico. Fot. PAP/	Radek Pietruszka

    Słowacja grozi Ukrainie. Chodzi o dostawy oleju napędowego

Serwisy ogólnodostępne PAP