Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ratyfikacji Protokołu pomiędzy Polską a Ukrainą

2024-03-04 19:27 aktualizacja: 2024-03-04, 19:29
Sejm. Fot. PAP/Marcin Obara (zdjęcie ilustracyjne)
Sejm. Fot. PAP/Marcin Obara (zdjęcie ilustracyjne)
W poniedziałek do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy, który wyraża zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP Protokołu o zmianie umowy między Polską a Ukrainą o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych. Dotyczy on rozszerzenia zakresu współpracy o wykonywanie kar i środków o charakterze nie izolacyjnym.

W poniedziałek do Sejmu trafił projekt ustawy o ratyfikacji Protokołu o zmianie umowy między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych z dnia 24 maja 1993 r. Został on podpisany 19 września 2023 r. w Warszawie.

Protokół dodaje nowy rozdział do obowiązującej międzyrządowej umowy dwustronnej oraz tworzy mechanizm prawny współdziałania właściwych jednostek Polski i Ukrainy w zakresie przekazywania wykonania orzeczeń wydanych przez sądy umawiających się stron w związku z popełnieniem przestępstwa karnego lub wykroczenia administracyjne, dotyczące kar i środków niezwiązanych z pozbawieniem wolności (grzywna, praca społeczna lub poprawcza, dyskwalifikacja, konfiskata).

W uzasadnieniu protokołu zauważono, że od wielu lat skala kontaktów polsko-ukraińskich wzrasta, a liczba obywateli Ukrainy przebywających stale lub czasowo w Polsce wyraźnie przewyższa liczbę Polaków przebywających w Ukrainie. Dodatkowo podkreślono, że po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. liczba Ukraińców w Polsce gwałtownie wzrosła.

Jak wyjaśniono, temu trendowi towarzyszy zwiększenie liczby przestępstw popełnianych przez obywateli jednego państwa przebywających czasowo na terytorium drugiego.

Dotychczas ustawa nie przewidywała możliwości przekazania do wykonania na terytorium drugiej strony kar nie izolacyjnych, a przekazywanie takich kar na innych podstawach, w tym na zasadzie wzajemności, jest mało efektywne. Jak podkreślono, Protokół ma zapełnić tę lukę, co "będzie mieć pozytywne skutki w wymiarze prawnym, społecznym, gospodarczym i politycznym". (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi
gn/