Członkowie sejmowej komisji odwiedzali miejsca dotknięte powodzią od poniedziałku, we wtorek przyjechali do Kłodzka. Przewodniczący Mirosław Suchoń (Polska2050-TD) podkreślił podczas briefingu prasowego, że odbyli w tym czasie wiele spotkań. "Spotykamy się z przedstawicielami samorządów po to, żeby rozmawiać o rozwiązaniach, które są potrzebne. Żeby jak najszybciej zwalczyć skutki powodzi i jak najszybciej odbudować zarówno substancję miejską, firmy, działalność społeczną i życie gospodarcze w naszym regionie" - powiedział.
Marek Chmielewski (Koalicja Obywatelska) wskazał, że komisja chce sprawdzić i zweryfikować ustanowione w Sejmie prawo. "Dokonaliśmy już dwóch korekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach, przeciwdziałaniu tej powodzi i usuwania ich skutków. To, co najważniejsze, weryfikujemy w sposób praktyczny, rozmawiając między innymi z mieszkańcami i przedsiębiorcami" - powiedział Marek Chmielewski.
Ireneusz Zyska (Prawo i Sprawiedliwość) ocenił, że najważniejsze jest sprawdzenie, jak obecne rozwiązania sprawdzają się w praktyce. "Jesteśmy w pewnym procesie, który zmierza do tego, aby stworzyć dobre prawo, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom zarówno osób prywatnych, przedsiębiorców, ale także samorządów" - powiedział Zyska.
Wiceszef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Michał Jaros, mówiąc o pomocy dla przedsiębiorców, przypomniał, że rząd przyjął różne rozwiązania mające służyć poprawie i powrotowi do normalnej działalności, do normalnej aktywności biznesowej. Łącznie funkcjonuje osiemnaście form pomocy dla przedsiębiorców. Mogą m.in. skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS dla siebie i swoich pracowników - przypomniał.
"Najważniejsze to oczywiście świadczenie interwencyjne, instrumenty finansowe, umarzalne. Zarówno przygotowane i które obsługują agencje regionalne, a także te, które zostały przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. To jest to wsparcie do 5 milionów złotych" - powiedział Michał Jaros.
Przekazał, że do tej pory wpłynęło 1449 wniosków o świadczenie interwencyjne. Zostało wypłaconych już 140 mln zł.
"Te pieniądze trafiają i bardzo szybko są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Działamy i będziemy pracowali jeszcze dalej nad nowelizacją ustawy, tak żeby poprawiać przedsiębiorcom, ale też wszystkim mieszkańcom i mieszkankom, możliwość powrotu do normalnego życia, do normalnej działalności gospodarczej" - powiedział Jaros.
Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński przekazał, do tej pory zaangażowano ok. 3 mld zł ze środków publicznych na proces odbudowy. Zaznaczył, że intensywne prace ruszą na wiosnę, gdy rozpocznie się nowy okres inwestycyjny pozytywnie ocenił pracę posłów reprezentujących różne opcje polityczne. Zauważył, że bardzo aktywnie uczestniczyli oni w pracach Sejmu.
"Angażujemy środki rządowe, poziom wypłat zasiłków tutaj województwie dolnośląskim to prawie 95 proc., w województwie opolskim prawie 97 proc. Systematycznie uruchamiamy te krytyczne inwestycje publiczne, które muszą być realizowane" - powiedział Kierwiński.(PAP)
autor: Michał Torz
mt/ malk/gn/