Dolnośląski pion Przestępczości Zorganizowanej (PZ) Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania poświadczających nieprawdę faktur, prania pieniędzy oraz przestępstw karnoskarbowych.
Czyny im zarzucone zagrożone są karą do 20 lat pozbawienia wolności.
"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 6 podejrzanych. Sąd, w oparciu o przedłożony materiał dowodowy, podzielił stanowisko prokuratora co do istnienia dużego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im przestępstw oraz co do realnej obawy matactwa i zastosował wobec 6 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania" - przekazała Prokuratura Krajowa.
Podejrzani w okresie od 2021 do 2023 r. wykorzystywali spółki do dokonywania oszustw podatkowych i prania pieniędzy.
"Przy wykorzystaniu mechanizmu oszustwa podatkowego realizowanego metodą 'znikającego podatnika' doprowadzili do uszczuplenia należności przysługujących Skarbowi Państwa w kwocie powyżej 9 milionów złotych" - wyjaśniła Prokuratura Krajowa.
Ponadto prokurator ustalił, że główny organizator przestępczego procederu, a zarazem wiodący jego beneficjent – Przemysław B. wykorzystywał przez ponad 2-lata tożsamości dwóch innych osób, żeby utrudnić służbom pracę śledczą.
Prokurator, na poczet przyszłych kar i środków karnych, zastosował wobec podejrzanych zabezpieczenia majątkowe w wysokości ponad 5 milionów złotych w postaci gotówki, środków pieniężnych ujawnionych na rachunkach bankowych prowadzonych dla podmiotów gospodarczych i osób fizycznych jak również nieruchomości.
"W toku dalszych czynności badane będą kwestie dotyczące wyprowadzania i ukrywania zysków z przestępstwa, które doprowadzą do kolejnego zabezpieczenia majątku podejrzanych" - zaznaczyła PK.
Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań. (PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
kh/