Donald Tusk o Bodnarze: jestem pełen uznania

2024-01-30 15:28 aktualizacja: 2024-01-30, 17:29
Adam Bodnar, fot. PAP/Radek Pietruszka
Adam Bodnar, fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Donald Tusk podkreślił we wtorek, że jest pełen uznania dla „spokojnej, konsekwentnej roboty” ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. To jest nadzwyczajna umiejętność w sposób wyważony, w oparciu o najlepszą wiedzę konstytucyjną, krok po kroku, naprawiać sytuację w prokuraturze – mówił szef rządu.

Tusk pytany na konferencji prasowej o nadchodzące wybory samorządowe mówił, że nie ma wątpliwości, iż rząd będzie bezwzględnie rozliczony z tego, co udało mu się od jesieni zrobić, a co nie, gdzie ma sukces, a gdzie zawiódł. „Działamy, mimo oporu, mimo trudności, bo co krok to mina, pułapka zastawiona. (…) Proces odzyskiwania przez Polaków własnego państwa jest niełatwy” – powiedział szef rządu.

„Weźmy choćby sytuację w prokuraturze. Jestem pełen uznania dla pana ministra (sprawiedliwości) Adama Bodnara. To jest nadzwyczajna umiejętność w sposób wyważony, spokojny, bez cienia agresji, w oparciu o najlepszą wiedze konstytucyjną, o własny autorytet, a ma niezaprzeczalny autorytet, krok po kroku, naprawiać sytuację w prokuraturze” – powiedział premier.

„Mamy dziś choćby list byłych sędziów Sądu Najwyższego, bardzo krytyczny wobec pisowskiego dziedzictwa w sądownictwie. Mamy taki dość otwarty bunt ziobrowych prokuratorów. To widać każdego dnia” – wskazał.

„Jeszcze raz podkreślam moje uznanie dla bardzo spokojnej, ale konsekwentnej roboty, jaką minister Bodnar wykonuje. Rzuciłem ten przykład, bo będę chciał bardzo otwarcie i uczciwie z Polkami i Polakami rozmawiać o tym w kampanii samorządowej. Chciałbym, by wszystkie nasze racje były do zrozumienia” - dodał premier.

Apel 37 sędziów Sądu Najwyższego

RMF FM podało we wtorek, że grupa najdłużej orzekających sędziów SN zaapelowała do osób pełniących funkcje Pierwszego Prezesa i Prezesów, kierujących pracami izb Cywilnej, Karnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej o ustąpienie z zajmowanych stanowisk. Sędziowie – jak przekazano - apelują też o powstrzymanie się od orzekania i pełnienia funkcji sędziów, powołanych przy udziale nowej KRS. Prezydenta i marszałków Sejmu i Senatu sędziowie wezwali też do podjęcia działań w celu usunięcia naruszeń praworządności w sądownictwie.

12 stycznia premier Donald Tusk powierzył obowiązki Prokuratora Krajowego prok. Jackowi Bilewiczowi. MS informowało wtedy, że Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych". Jak podkreśliło wtedy MS, "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 r., Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego". Prokuratura Krajowa cały czas stoi na stanowisku, że funkcję prokuratora krajowego pełni Barski. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Mikołaj Małecki

jos/