Dr Paweł Moczydłowski: głodówka więźnia to naruszenie prawa oraz regulaminu więzienia

2024-01-23 17:28 aktualizacja: 2024-01-23, 19:57
Dwa tygodnie temu rozpoczął głodówkę były szef CBA oraz były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński (PiS), który odbywa karę więzienia. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk (zdjęcie ilustracyjne)
Dwa tygodnie temu rozpoczął głodówkę były szef CBA oraz były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński (PiS), który odbywa karę więzienia. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk (zdjęcie ilustracyjne)
Jedna z trzech metod przymusowego dokarmiania może być stosowana w wypadku zagrożenia zdrowia u osadzonych, którzy odmawiają przyjmowania pokarmu - powiedział PAP ekspert ds. więziennictwa, kryminolog, były szef Służby Więziennej dr Paweł Moczydłowski. Przypomniał, że głodówka prowadzona przez więźnia to naruszenie prawa oraz regulaminu więzienia.

Zgodnie z art. 106a pkt. 5 Kodeksu karnego wykonawczego osadzonemu nie wolno, w celu wymuszenia określonej decyzji lub postępowania, odmawiać przyjmowania pokarmów i napojów dostarczanych przez administrację zakładu karnego.

Dwa tygodnie temu rozpoczął głodówkę były szef CBA oraz były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński (PiS), który odbywa karę więzienia. Kacper Kamiński, syn Mariusza Kamińskiego, poinformował na platformie X, że we wtorek zostanie wdrożona procedura przymusowego dokarmiania jego ojca. ”Lekarz poinformował mojego ojca, że wybrana zostanie najbardziej niehumanitarna metoda za pomocą sondy przez nos, pomimo że wyraził on zgodę na dokarmianie za pomocą kroplówki” – napisał na platformie X Kacper Kamiński.

”Głodówka to naruszenia prawa oraz regulaminu więzienia. Więźniowie, którzy rozpoczynają głodówkę tracą różne uprawnienia. To postać buntu przeciwko przepisom, a w regulaminach jest zapis, który mówi, że kara pozbawienia wolności wiąże się z koniecznością wykonywania służbowych poleceń i nienaruszania porządku” – powiedział dr Moczydłowski.

Były szef Służby Więziennej dr Paweł Moczydłowski powiedział we wtorek PAP, że w wypadku zagrożenia zdrowia u osadzonych, którzy odmawiają przyjmowania pokarmu, może być stosowana jedna z trzech metod przymusowego dokarmiania: dojelitową sondą przez nos, rurką przez przewód pokarmowy oraz dożylnie.

W myśl art. 118 par. 3 k.k.w. ”w wypadku sprzeciwu skazanego o dokonaniu zabiegu orzeka sąd penitencjarny. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie”. Rzeczniczka prasowa Sądu Apelacyjnego w Lublinie Dorota Janicka poinformowała we wtorek PAP, że zażalenie zostało złożone 19 stycznia br. przez obrońcę skazanego za pośrednictwem Sądu Okręgowego w Radomiu, który wcześniej wydał decyzję w tej sprawie.

Jak sprecyzowała rzeczniczka, chodzi o zażalenie od decyzji radomskiego sądu dotyczącego zastosowania wobec skazanego przymusowego leczenia i karmienia. W środę zostanie wyznaczony termin posiedzenia.

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik, zostali skazani 20 grudnia ub.r. prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w związku z tzw. aferą gruntową.

Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z czerwcowym orzeczeniem Sądu Najwyższego. Na początku czerwca 2023 r. SN w Izbie Karnej, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec wówczas nieprawomocnie skazanych b. szefów CBA i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania. (PAP)

Autor: Andrzej Klim