Dwa razy szybciej niż autobusem. Tramwaje dotarły na Wilanów

2024-10-29 11:38 aktualizacja: 2024-10-30, 13:33
Tramwaj na Wilanów Fot. PAP/Marcin Obara
Tramwaj na Wilanów Fot. PAP/Marcin Obara
Pierwszy tramwaj linii 16 wyjechał z zajezdni Mokotów i - przed godziną 5 - dotarł do ostatniego przystanku Miasteczka Wilanów.

Tramwaj wyjechał o godzinie 3.46, na Wilanów dotarł o 4.26.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na uroczystym otwarciu nowej linii tramwajowej podkreślił, że od 70 lat nie było pełnej, nowej linii tramwajowej w Warszawie, a od 50 lat nie kursował tramwaj na Wilanów. Przypomniał, że linia ta będzie dłuższa, bo w połowie przyszłego roku zostanie uruchomiona odnoga na Stegny.

"To pokazuje, jak bardzo poważnie traktujemy komunikację miejską. To pokazuje, że pomimo pandemii, pomimo tego jak traktowany był budżet miasta przez poprzedni rząd, mimo wojny za wschodnią granicą, jednak jesteśmy w stanie realizować te wielkie inwestycje" - dodał. Zaznaczył, że teraz mieszkańcy Wilanowa dostaną się do centrum dwa razy szybciej niż komunikacją autobusową, a tramwaje przewiozą trzykrotnie więcej pasażerów. Przypomniał, że inwestycja ta w 40 proc. została dofinansowana ze środków UE.

Trasa tramwaju

Nowa trasa rozpoczyna się od skrzyżowania ul. Puławskiej i Goworka. Liczącą 22 metry różnicę poziomów w kierunku dolnego Mokotowa tramwaj pokona ul. Goworka i Spacerową. Następnie linia przebiega prosto, ul. Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Terminal końcowy przeznaczony dla dwukierunkowych tramwajów znajdzie się u zbiegu al. Rzeczypospolitej i Branickiego.

Trasą tą jeżdżą linie 14 (Miasteczko Wilanów - Banacha) i 16 (Miasteczko Wilanów - Piaski), a po wybudowaniu odnogi na Stegny - linia 19 (na Nowe Bemowo). Po otwarciu trasy zmieniła się komunikacja miejska w rejonie nowego torowiska. Zlikwidowane zostały linie autobusowe 200, 501 i 520. Pojawiły się też nowe. Niektóre linie zmieniły swoje trasy.

Na otwartej już linii tramwajowej będą realizowane jeszcze prace związane z wyposażeniem małej architektury, a część torowiska wymaga ostatnich prac związanych z układaniem rozchodnika. Prace na odcinkach ulic Puławskiej, Spacerowej oraz zachodniej jezdni Belwederskiej będą kontynuowane w tym roku, o ile pozwolą na to warunki pogodowe.

Zakończenie robót drogowych na ul. św. Bonifacego planowane jest na III kwartał 2025 r., natomiast pełne zakończenie prac na ulicy Belwederskiej, al. Sobieskiego i al. Rzeczypospolitej – w IV kwartale 2025 r., zgodnie z przyjętym obecnie harmonogramem. (PAP)

mas/ agz/ know/