Dwaj obywatele Polski wśród zabitych zakładników Hamasu [NOWE INFORMACJE]

2024-06-04 13:21 aktualizacja: 2024-06-05, 10:17
Rzecznik MSZ Paweł Wroński Fot. PAP/Paweł Supernak
Rzecznik MSZ Paweł Wroński Fot. PAP/Paweł Supernak
Dwóch z czterech kolejnych zabitych zakładników uprowadzonych przez Hamas to obywatele RP - wynika z informacji MSZ. Według rzecznika resortu Pawła Wrońskiego, osoby te mogły nie wiedzieć, że mają polskie obywatelstwo.

Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały w poniedziałek, że potwierdziły śmierć czterech kolejnych zakładników izraelskich w niewoli Hamasu.

"Jesteśmy głęboko zasmuceni śmiercią kolejnych 4 zakładników uprowadzonych przez Hamas. Byli wśród nich dwaj obywatele RP" - podało we wtorek MSZ. "Nasze serca łączą się z pogrążonymi w żałobie rodzinami" - czytamy we wpisie na platformie X.

Resort dyplomacji podkreślił też, że "Polska ponawia swój apel o zawieszenie broni w Gazie i natychmiastowe uwolnienie zakładników".

Jak podał portal Times of Israel, zmarli zakładnicy to 79-letni Chaim Peri, 84-letni Amiram Cooper, 80-letni Joram Metzger i 51-letni Nadav Popplewell. IDF nie podały okoliczności ich śmierci, powołując się na trwające śledztwo.

Wroński: dwie ofiary Hamasu mogły nie wiedzieć, że mają polskie obywatelstwo

"Te dwie osoby, o których jest mowa, mają poświadczenie polskiego obywatelstwa. To oznacza, że oni to poświadczenie przeprowadzone w polskich urzędach mieli w listopadzie lub w grudniu ubiegłego roku, w momencie, gdy już byli zakładnikami" - przekazał PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński.

"Nie wiem, czy oni wiedzieli, że są obywatelami polskimi, prawdopodobnie nie, są to zatem de facto obywatele Izraela, którym strona polska starała się zwiększyć szanse na uzyskanie wolności - dodał Wroński.

Rzecznik MSZ zaznaczył, że nie będą podawane dane personalne tych osób, a wszystkie informacje, którymi dysponuje resort, ma od strony izraelskiej.

Wroński dodał, że nie jest w stanie nic więcej powiedzieć na temat okoliczności śmierci tych osób. "Część zakładników znajdowana jest obecnie w różnych miejscach, wielu z nich nie żyło już od pewnego czasu" - zaznaczył.

Pytany, ile jest jeszcze osób w podobnej sytuacji - czyli będących zakładnikami i mających poświadczenie polskiego obywatelstwa, lub z jakimiś związkami z Polską, Wroński powiedział, że "to jest pewna grupa, ale nie dysponuje obecnie informacjami dotyczącymi ich liczby".

Hamas 7 października 2023 r. zaatakował południe Izraela, zabijając 1200 osób i porywając ponad 240. Masakra sprowokowała inwazję Izraela na Strefę Gazy, której efektem jest wojna trwająca już ósmy miesiąc. Sytuacja cywilów w Rafah, gdzie toczą się walki, jest katastrofalna.

Do tej pory IDF potwierdziły śmierć 41 zakładników spośród 120, których Hamas nie uwolnił. 7 października palestyńska grupa uprowadziła 251 osób. (PAP)

kno/