O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dyrektor Muzeum Auschwitz do ocalałych: nasza pamięć jest owocem waszych przeżyć

Nasza pamięć jest tak bardzo owocem waszych przeżyć; waszego życia. Nie ma słów, drodzy, jak za to wam dziękować – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński, zwracając się do ocalałych podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. Fot. PAP/	Łukasz Gągulski
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. Fot. PAP/ Łukasz Gągulski

„Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężczyzną, wyzbyłem się tego, co dziecięce. Poza pamięcią. Ona pozostaje z najwcześniejszych nawet doświadczeń. Pamięć i doświadczenie są tym, co musimy dziś przemyśleć. Zrozumiałem to, dorastając, a najbardziej: tutaj. Nigdzie bardziej nie dorosłem. Przecież poznałem Auschwitz. Dzięki wam – ocalałym” – powiedział w poniedziałek Cywiński w przemówieniu podczas ceremonii.

Więcej

Teren byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau w Brzezince Fot.  PAP/Leszek Szymański

Papież: pamiętając o cierpieniu i łzach ofiar Holokaustu, powtarzamy: nigdy więcej!

Dyrektor podkreślił wagę pamięci. „Stoję tutaj od 18 lat. (…) Uczymy historii. To nie jest to samo co uczenie pamięci. Historia to znajomość faktów; pamięć to ich świadomość, właśnie tak potrzebna dziś. Historia nie tworzy traumy, natomiast pamięć - może. Pamięć jest kluczem dla dzisiejszego świata i projektowania przyszłego” – mówił.

Jego zdaniem nadal uczymy tylko historii, a nie pamięci. „Nasze programy edukacji muszą ulec zmianie, gdyż pamięć nie jest kwestią kultury; jest kwestią tożsamości” – wskazał. Jak zaznaczył zarazem, bez pamięci nie wiadomo nawet, którą drogę wybrać. „A jeśli naprawdę jej nie masz, to uwierz: twoi wrogowie wymyślą ci pamięć” – mówił.

Dyrektor muzeum, zwracając się do ocalałych podkreślił, że nasza pamięć jest owocem ich przeżyć i ich życia. „Nie ma słów, drodzy, jak za to wam dziękować. Ale co mamy z tym dziś zrobić? (…) Zrób więc zatem coś dobrego, tak jak potrafisz najlepiej. Zrób to dla innych, a zobaczysz, że zrobiłeś to też dla ciebie. Zrób to na skalę twoich możliwości. Ale zrób. Wyzdrowiejesz z bezsilności, z apatii. (…) Niech wreszcie twoja pamięć zacznie żyć. Dzisiaj. Bo to właśnie pamięć jest twoją podporą, pomocą. Twoim przeczuciem. Tobą” – mówił Piotr Cywiński. (PAP)

szf/ miś/ aszw/ mhr/gn/

Zobacz także

  • Więzień KL Auschwitz-Birkenau, działacz społeczny, dziennikarz Marian Turski. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Zmarł Marian Turski - dziennikarz, historyk i były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz

  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Fot. PAP/Radek Pietruszka. Fot. MSZ

    Pilna interwencja ambasady RP w Madrycie po fatalnej wpadce hiszpańskiej agencji prasowej EFE

  • Teren byłego niemieckiego obozu nazistowskiego Auschwitz w Oświęcimiu. Fot. PAP/	Leszek Szymański

    Ambasador Niemiec w Polsce: rocznica wyzwolenia Auschwitz to ważne wydarzenie dla naszej kultury pamięci  [NASZE WIDEO]

  • Uczestnicy ubiegłorocznego V Marszu Pamięci. Fot. wsb.edu.pl

    Studenci upamiętnią rocznicę marszów śmierci więźniów Auschwitz

Serwisy ogólnodostępne PAP