Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych: w Kościele nie ma loży VIP, nie ma ludzi wyłączonych

2024-10-16 15:30 aktualizacja: 2024-10-16, 22:29
Ks. Maciej Będziński. Fot. PAP/Rafał Guz
Ks. Maciej Będziński. Fot. PAP/Rafał Guz
W Kościele nie ma loży VIP, nie ma ludzi wyłączonych, nie ma ludzi, do których nie opłaca się iść z przesłaniem Ewangelii; idziemy na cały świat - powiedział dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Misyjnym.

Światowy Dzień Misyjny, nazywany też Niedzielą Misyjną, obchodzony jest w tym roku w Kościele katolickim 20 października. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Misyjny.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę w Warszawie, ks. Maciej Będziński nawiązał do hasła tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego - "Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę".

Według ks. Będzińskiego, hasło to oznacza, że chrześcijanie nie mogą nikogo wykluczać. "Nie ma loży VIP, nie ma ludzi wyłączonych, nie ma ludzi, do których nie opłaca się iść. Z przesłaniem Ewangelii idziemy na cały świat" – mówił.

Dodał, że przyjęcie Ewangelii musi być wolnym wyborem człowieka - nie można nikogo zmuszać do przyjęcia Chrystusa.

"W perspektywie orędzia na 98. Światowy Dzień Misyjny warto się zapytać sobie: Czy ludzie, patrząc na mnie, widzą Boga zapraszającego? Czy ja, jako ochrzczony, jestem żywym zaproszeniem do spotkania z Jezusem?" – pytał ks. Będziński.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda - który w latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów - podkreślił, że na mocy chrztu misjonarzami są wszyscy wierzący, nie tylko księża czy biskupi. Zaznaczył, że naturalną przestrzenią dla realizacji tego misyjnego powołania jest parafia.

Abp Wojda nawiązał do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Evangelii gaudium, w której papież wskazał, że człowiek nie pełni misji, ale "jest misją w świecie".

Hierarcha przyznał, że obecnie świadomość misyjna wśród katolików jest "różna". "Na tyle będę misjonarzem, na ile przeżyję miłość Jezusa Chrystusa – mówi papież. To zupełnie zmienia moja perspektywę, otwiera mnie na to, żeby być dla drugiego człowieka (...) i pokazywać, kim był Jezus Chrystus" - stwierdził.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony w Kościele katolickim 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI. To czas modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Obchodzony jest każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie w przedostatnią niedzielę października. Ofiary składane tego dnia w kościołach na tacę przekazywane są do Funduszu Solidarności Misyjnej, którym opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary za rok 2023 przekazało do dyspozycji Dykasterii ds. Ewangelizacji 1 209 684,20 USD. Na tę sumę składają się ofiary z Niedzieli Misyjnej (1 029 107,07 USD), Żywego Różańca, Dar serca dla misji – ofiary indywidualne i inne.

Realizowane projekty mogą mieć charakter działań o charakterze administracyjnym, pomocy dla katechistów, dotyczącej formacji oraz prowadzonej przez nich działalności wspierania misjonarzy lub budowy świątyń czy budynków na użytek działalności parafialnej oraz misyjnej.(PAP)

iżu/ agz/ ep/