Powiedziała, że kontrole podjęte przez warszawskich funkcjonariuszy Straży Granicznej w stolicy miały sprawdzić, czy cudzoziemcy przebywający w Polsce respektują przepisy pobytowe obowiązujące w naszym kraju zgodnie z celem, jaki deklarowali podczas przekraczania granicy.
W wyniku kontroli zatrzymano dziewięć osób – dwóch obywateli Gruzji, dwóch Rosji, trzech obywateli Białorusi i jednego obywatela Tadżykistanu i Wietnamu. Wśród nich znalazł się 31-letni Gruzin mający w swym paszporcie podrobiony stempel greckiej kontroli granicznej. Usłyszał on zarzuty podrabiania dokumentów i otrzymał decyzję zobowiązującą do powrotu do swego kraju. Orzeczono w niej zakaz przez trzy lata ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru Schengen.
"Dzisiaj wobec Gruzina zostanie skierowany wniosek do sądu o umieszczenie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców do czasu opuszczenia naszego kraju" – wyjaśniła kpt. Bielec.
Dodała, że podstawą zatrzymania pozostałych cudzoziemców było głównie – przekroczenie wbrew przepisom granicy państwowej z innego kraju europejskiego do Polski, brak wizy i środków finansowych, nieopuszczenie terytorium naszego kraju po odmowie udzielenia ochrony międzynarodowej bądź niezrealizowanie decyzji zobowiązującej do powrotu i figurujących w systemie SIS, czyli w bazie osób poszukiwanych w strefie Schengen.
Wobec wszystkich zostały wszczęte odpowiednie procedury administracyjne. W sześciu przypadkach zakończyły się one wydaniem decyzji zobowiązującymi do powrotu, w trzech – przyjęciem wniosków o ochronę międzynarodową na terytorium RP.
Od początku tego roku funkcjonariusze z aglomeracyjnej placówki Straży Granicznej w Warszawie przeprowadzili blisko 400 kontroli legalności pobytu cudzoziemców stolicy i w jej okolicach. Objęły one ponad 700 osób i doprowadziły do ujawnienia i zatrzymania około 250 cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce.(PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
mar/