O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dziś 33. finał WOŚP. Zbiórka na onkologię i hematologię dziecięcą

W niedzielę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla onkologii i hematologii dziecięcej; na ulicach w całej Polsce tysiące wolontariuszy będzie zbierać pieniądze do puszek, odbędzie się też szereg internetowych aukcji. Hasłem 33. Finału WOŚP jest "Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci".

W niedzielnej kweście weźmie udział 120 tys. wolontariuszy. Fot. PAP/Leszek Szymański
W niedzielnej kweście weźmie udział 120 tys. wolontariuszy. Fot. PAP/Leszek Szymański

W niedzielnej kweście weźmie udział 120 tys. wolontariuszy, zrzeszonych w prawie 1,7 tys. sztabach (w tym prawie stu zagranicznych). Pieniądze będzie można wrzucać również do wirtualnych puszek, tzw. e-skarbonek. Wystawiono też ponad 98 tys. aukcji internetowych. Już po raz piąty fundacja zamierza zbierać pieniądze na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych. Dotąd temu celowi poświęcone były zbiórki w latach: 1995, 2009, 2010 i 2015. W ręce lekarzy trafiło ponad tysiąc urządzeń, m.in. 93 ultrasonografy, trzy rezonanse magnetyczne i sześć tomografów komputerowych. Była to pomoc o wartości 107,8 mln zł.

"Możliwości technologiczne w onkologii są dziś jeszcze bardziej zaawansowane niż wcześniej i czas, by nasze szpitale ten najnowocześniejszy sprzęt miały" - powiedział PAP prezes WOŚP Jerzy Owsiak.

Jednocześnie przypomniał, że za pieniądze zebrane w 2009 r. WOŚP kupiła m.in. 80 aparatów USG do wczesnej diagnostyki nowotworów. "Zależało nam, by trafiły do wszystkich 16 województw. Efekty tego są fantastyczne. Mamy obecnie jedną z najlepszych wykrywalności białaczki na świecie. Od tamtego czasu upłynęło kilkanaście lat - w medycynie to bardzo dużo. Możliwości technologiczne w onkologii są dziś jeszcze bardziej zaawansowane i czas, by nasze szpitale ten najnowocześniejszy sprzęt miały" - podkreślił.

Leczenie nowotworów dziecięcych wymaga olbrzymich nakładów sprzętowych i diagnostycznych. Dzięki pieniądzom zebranym podczas 33. Finału WOŚP możliwe będzie doposażenie placówek medycznych, co umożliwi skuteczniejsze i szybsze leczenie dzieci walczących z chorobami nowotworowymi, tym bardziej że choroby nowotworowe to druga, zaraz po wypadkach, najczęstsza przyczyna zgonów dzieci w Polsce. Rocznie na raka zapada ok. 1,2 tys. dzieci, a 3 tys. pozostaje w trakcie intensywnego leczenia.

Fundacja zebrała informacje o potrzebach dziecięcej onkologii od lekarzy i dyrekcji szpitali. Dzięki temu wie, że za pieniądze z tegorocznego Finału będzie chciała kupić sprzęt dla 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, pięciu ośrodków neurochirurgii onkologicznej, sześciu ośrodków chirurgii onkologicznej oraz czterech zakładów patomorfologii.

Więcej

	DAREK DELMANOWICZ

Tak przez lata grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy [WIDEO]

Mają to być m.in.: zestawy laparoskopowe, roboty do chirurgii onkologicznej, urządzenia do mapowania magnetycznego mózgu, rezonanse magnetyczne MRI, aparaty USG, skanery do preparatów histopatologicznych. Dla hospicjów zamierza nabyć m.in. koncentratory tlenu i materace przeciwodleżynowe.

Prof. Walentyna Balwierz z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie zwróciła uwagę, że można wyleczyć więcej niż 80 proc. dzieci z chorobą nowotworową, ale skuteczne leczenie jest bardzo kosztowne. "W onkologii nie może być półśrodków. Pozyskiwane fundusze z budżetu nie zawsze są wystarczające, dlatego jest potrzeba organizowania akcji charytatywnych" – powiedziała. Podkreśliła też, że leczenie przeciwnowotworowe to nie tylko podawanie leków, ale odpowiednia i kosztowna diagnostyka, która umożliwia zastosowanie odpowiedniego leczenia. Do tego dochodzi cała gama leków do tzw. terapii wspomagającej, która zapobiega skutkom ubocznym terapii i leczy ewentualne powikłania choroby nowotworowej.

"Potrzebna jest specjalna aparatura do kontrolowania funkcji życiowych dziecka w momencie podawania chemioterapii. Konieczne jest bardzo dokładne podawanie chemioterapii, do czego używa się specjalnych pomp. Ta aparatura jest również bardzo kosztowna. W końcu potrzebne jest monitorowanie skutków leczenia, efektów leczenia i dostosowywanie do tego dodatkowych potrzeb" - wyjaśniła specjalistka.

WOŚP zamierza też wesprzeć leczenie nieonkologicznych schorzeń hematologicznych, które są jednymi z najczęstszych chorób przewlekłych wśród dzieci. Dotychczasowe 32 finały przyniosły 2,3 mld zł. Fundacja kupiła za to prawie 74,5 tys. urządzeń. (PAP)

akuz/ akar/ aba/ amac/ pap/

Zobacz także

  • Jerzy Owsiak. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Ile pieniędzy zebrała WOŚP w tym roku? Podano ostateczną kwotę

  • Jerzy Owsiak. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    33. Finał WOŚP. PAP przekaże na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ponad 9 tys. zł

  • Donald Tusk. Fot. Fundacja WOŚP/Allegro

    33. Finał WOŚP. Śniadanie z premierem Tuskiem wylicytowane. "To chyba rekord"

  • Jerzy Owsiak Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Owsiak: WOŚP nie będzie współpracować z firmami reklamującymi się w TV Republika

Serwisy ogólnodostępne PAP