O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Eksperci jednomyślni ws. dobrowolnego ZUS-u. "Instytucjonalna pułapka"

Żaden z 25 ekspertów ankietowanych w kolejnej rundzie panelu ekonomistów nie poparł idei dobrowolnego ZUS-u. Oszczędności własne mogą nie wystarczyć na życie na emeryturze - wskazuje "Rzeczpospolita" we wtorkowym wydaniu.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

"Nie widzę powodu, aby jedna grupa miała być pod względem oskładkowania znacząco uprzywilejowana" – komentuje prof. Jan Hagemejer z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, pytany przez "Rzeczpospolitą" o ideę dobrowolnego ZUS-u, czyli braku obowiązku odprowadzania składek społecznych przez osoby samozatrudnione.

"W efekcie osoby, które nie zapewnią sobie odpowiednich oszczędności, będą beneficjentami pomocy społecznej i emerytur minimalnych – wskazuje prof. Hagemejer.

Gazeta zwraca uwagę, że dobrowolny ZUS to m.in. jeden z głównych postulatów Konfederacji, która w tej kadencji złożyła już w Sejmie stosowny projekt. "To ekstremalnie nieracjonalny pomysł. Byłaby to instytucjonalna pułapka, w którą wpadłaby znaczna część, pewnie nawet większość takich osób" – przekonuje cytowany przez "Rzeczpospolitą" prof. Marek Góra z SGH, współautor obecnego systemu emerytalnego.

Jego zdaniem dotyczy to szczególnie składki emerytalnej, będącej oszczędnością, z której finansowana będzie konsumpcja obecnych samozatrudnionych. Badania jednoznacznie wskazują, że ludzie nie doszacowują jej kosztu.

Więcej

Portfel z banknotami. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

ZUS wypłacił pierwsze zwaloryzowane świadczenia emerytalno-rentowe

"Rzeczpospolita" zauważa, że nawet jeśli coś sami oszczędzają na starość, to jest to za mało. Dziennik powołuje się na dane ZUS, z których wynika, że w Polsce jest około 1,9 mln samozatrudnionych osób fizycznych. Dodaje też, że z kolei statystyki Eurostatu wskazują, że skala samozatrudnienia w Polsce jest niemal najwyższa w Unii.

Według prof. dr hab. Łukasza Hardta z Uniwersytetu Warszawskiego, na opinię którego powołuje się gazeta, polski system podatkowo-składkowy wymaga ostrożnego i umiarkowanego zwiększenia stopnia progresji, a nie przyznawania dodatkowych przywilejów prowadzącym działalność gospodarczą. (PAP)

ab/ mhr/ pap/

Zobacz także

  • Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Fot. PAP/Rafał Guz

    Dziemianowicz-Bąk: proponujemy, by składki na ubezpieczenia społeczne opłacali po równo duchowni i kościół

  • Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Fot. PAP/Leszek Szymański

    ZUS: coraz mniej umów o dzieło, ale nie z cudzoziemcami

  • Portfel z banknotami. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    ZUS wypłacił pierwsze zwaloryzowane świadczenia emerytalno-rentowe

  • ZUS. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    ZUS przypomina studentom o ważnym obowiązku. Mają czas do końca października

Serwisy ogólnodostępne PAP