Ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: oddzielenie funkcji prokuratora generalnego to konieczność

2024-01-15 15:30 aktualizacja: 2024-01-15, 18:01
Adam Bodnar. Fot. PAP/Paweł Supernak
Adam Bodnar. Fot. PAP/Paweł Supernak
Oddzielenie funkcji prokuratora generalnego od funkcji ministra sprawiedliwości to wymóg konieczny sprawnego funkcjonowania prokuratury, dbania przez nią o praworządność - ocenił ekspert Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka adw. Marcin Wolny.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar w poniedziałek zapowiedział, że do końca tygodnia przedstawi projekt ustawy rozdzielającej funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

"Uważam, że jest to jedna z kluczowych refom, która czeka Ministerstwo Sprawiedliwości w tej kadencji Sejmu. Jest to wymóg konieczny do tego, abyśmy mogli mówić o uniezależnieniu prokuratury i sprawnym realizowaniu jej funkcji, a mianowicie kontroli przestrzegania prawa, dbania o praworządność" - podkreślił w rozmowie z PAP adw. Wolny.

Ekspert zaznaczył, że ostatnio po stronie partii opozycyjnych ujawniło się dużo zwolenników koncepcji niezależności prokuratury od władzy wykonawczej. Wyraził nadzieję, że tego typu deklaracje zamienią się w czyny i będzie można mówić o "konstytucjonalizacji prokuratury".

Zdaniem Wolnego w czasach rozdziału funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego, gdy prokuratorem generalnym był Andrzej Seremet, było znacznie lepiej niż w obecnym ustroju. Zaznaczył, że nie był to jednak ustrój idealny i przystępując do reform trzeba byłoby zastanowić się co nie działo w tej niezależnej prokuraturze.

Dodał, że trzeba wyciągnąć wnioski z tamtego okresu i projektując nowe rozwiązania mieć to na uwadze.

Mecenas podkreślił, że Helsińska Fundacja Praw Człowieka wielokrotnie w swoich opiniach zwracała uwagę na konieczność rozdziału funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Wolny pytany o realność wprowadzenia reformy w drodze ustawowej w obecnym układzie politycznym, powiedział, że za takim rozwiązaniem mógłby być prezydent Andrzej Duda.

"Myślę, że pan prezydent powinien być zwolennikiem jakichkolwiek kroków legislacyjnych, które by uniezależniały prokuraturę od władzy wykonawczej. Wydaje mi się, że jego weto, zwłaszcza w kontekście ostatnich zdarzeń związanych z Prokuraturą Krajową, jest mniej prawdopodobne" - podkreślił adw. Wolny.

Funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego zostały połączone na początku 2016 r., za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej - za rządów PO-PSL (od 2010 r.) - były rozdzielone. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

jc/