Ekspertka: uzasadnienie prezydenckiego weta jest ubliżające

2024-05-29 17:24 aktualizacja: 2024-05-30, 10:57
Prezydent RP Andrzej Duda na sali obrad Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP Andrzej Duda na sali obrad Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański
Językoznawczyni z Uniwersytetu Śląskiego prof. Jolanta Tambor wyraziła oburzenie, że zawetowanie przez prezydenta ustawy uznającej śląski za język regionalny zostało uzasadnione m.in. wojną hybrydową. „Wciskanie tego, co robimy od 20 lat, na takie tory jest dość ubliżające” - podkreśliła.

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, która uznaje język śląski za język regionalny. W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta napisano m.in., że podejmując decyzję o wecie, prezydent uznał, że nie została spełniona wynikająca z ustawy przesłanka „umożliwiająca uzyskanie przez etnolekt śląski statusu języka regionalnego”.

„Niedające się wykluczyć działania hybrydowe, jakie mogą być podjęte w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, związane z prowadzoną wojną za wschodnią granicą, nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej. Ochronie zachowania tożsamości narodowej służy w szczególności pielęgnowanie języka ojczystego” - napisano na stronie Kancelarii.

W rozmowie z PAP prof. Tambor - która przygotowała uzasadnienie projektu ustawy ws. uznania języka śląskiego za język regionalny - powiedziała, że choć spodziewała się weta prezydenta, to jednak jest bardzo zaskoczona treścią uzasadnienia tej decyzji - chodzi o odwołanie się do wojny hybrydowej. „Uważam, że uzasadnienie jest żenujące i ubliżające osobom, które tę nowelizację składały. Ja jestem dość mocno oburzona, to szokujące dla mnie, że można coś takiego napisać” - oświadczyła.

„Naprawdę nie do końca rozumiem, co ja mam wspólnego z wojną i co w ogóle Ślązacy mają wspólnego z wojną hybrydową za wschodnią granicą. Wciskanie tego, co robimy od 20 lat, teraz nagle na takie tory jest dość ubliżające” - dodała prof. Tambor.

Prof. Jolanta Tambor jest autorką m.in. podręcznika i ćwiczeń do fonetyki i fonologii języka polskiego, dyrektorką Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, współtwórczynią i kierowniczką Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie, przewodniczącą Rady Naukowej Programu Edukacji Regionalnej, wiceprzewodniczącą Rady Języka Śląskiego.(PAP)

sma/