Elton John wystawi na aukcjach kolekcję dzieł sztuki, zdjęć i ubrań

2024-01-15 11:47 aktualizacja: 2024-01-15, 13:50
Elton John. Fot. PAP/PA
Elton John. Fot. PAP/PA
Jeśli gwiazda robi domową wyprzedaż, to z rozmachem. Tak też stało się w przypadku Eltona Johna. Po listopadowej sprzedaży ogromnego apartamentu w Atlancie przy Peachtree Road, który nazywał „swoim amerykańskim domem”, gromadzone tam przez ponad trzy dekady meble, ubrania, biżuterię, dzieła sztuki, stroje sceniczne oraz wszelakie gadżety i pamiątki z filmu „Rocket Man” zaoferuje w cyklu ośmiu aukcji, nazwanych „Goodbye Peachtree Road”, i organizowanych przez nowojorski oddział Christie’s.

Seria ta rozpocznie się wieczorną wyprzedażą na żywo w środę, 21 lutego. Po niej odbędą się dwie kolejne (również na żywo) - 22 i 23 lutego. Niezależnie od nich ruszą aukcje online: „Elton's Versace”, „Honky Château”, „The Jewel Box”, „Love, Lust and Devotion”, „Elton’s Superstars” i „Out of the Closet”. Te rozpoczną się już 9 lutego, to znaczy, że od tego dnia można będzie zgłaszać oferty. Finał nastąpi zaś 27 lutego (w przypadku trzech pierwszych) i 28 lutego (pozostałych).

Elton John pierwsze mieszkanie w 40-piętrowym apartamentowcu Park Place (w ekskluzywnej dzielnicy Buckhead) kupił w 1992 roku. Następnie dokupił sąsiednie apartamenty i po połączeniu mieszkań stworzył dwupoziomową rezydencję o łącznej powierzchni ok. 1200 m2. Miejsce to podobno (jak i samo miasto) były azylem artysty, gdy zdecydował się na leczenie uzależnienia od alkoholu, narkotyków i seksu.

Swój „amerykański dom” pieczołowicie zdobił zdjęciami artystów takich, jak: Richard Avedon, Helmut Newton, Herb Ritts, Irving Penn, Bruce Weber, Robert Mapplethorpe, Andy Warhol oraz dziełami sztuki autorstwa m.in.: Damiena Hirsta, Juliana Schnabela, Banksy’ego, Keitha Haringa, które teraz trafią na zapowiedzianą serię aukcji. Np. kolaż Damiena Hirsta, w kształcie serca, zatytułowany „Your Song” i wykonany przez artystę dla Johna i jego męża, Davida Furnisha, wyceniono szacunkowo na 350-450 tys. dol. Z kolei portret Johna autorstwa Juliana Schnabela oszacowano na 200-300 tys.

W apartamencie nie mogło oczywiście zabraknąć fortepianu. Teraz instrument marki Yamaha (model C6F PE) według ekspertów może się sprzedać za 30-50 tys. dol. Co do garderoby, uwagę przykuwa imponująca kolekcja ubrań marki Versace, w tym zestaw siedmiu jedwabnych koszul vintage Gianni Versace z ok. 1993 roku (4-6 tys. dol.) czy stroje sceniczne, jak: komplet z elementami złota i kości słoniowej, zaprojektowany przez Annie Reavey w latach 70. (8–12 tys.), para srebrzystych, butów na koturnie(5-10 tys.) oraz peruki (200-400 dol.)

Na uwagę zasługuje też biżuteria, np. asymetryczny zegarek Cartier Crash z 18-karatowego złota (70-100 tys.), który wygląda jakby pochodził z obrazu Salvadora Dalego czy diamentowy naszyjnik z napisem „The Bitch Is Back”, nawiązującym do tytułu piosenki z 1974 r.

Jak stwierdziła w oświadczeniu wiceprezeska Christie's Tash Perrin: „Ta niezwykła kolekcja to nie tylko gama niezwykłych przedmiotów, które korespondują z wyjątkowym życiem, pracy i sztuki Eltona, ale także dają wgląd w to, jak głęboko wpłynęło na niego miasto Atlanta”.

Przed aukcjami wybrane przedmioty trafią na publiczną wystawę, która potrwa od 9 do 21 lutego w nowojorskich galeriach Christie's (w Rockefeller Center).

76-letni Elton John w lipcu 2023 r. zakończył gigantyczną trasę koncertową „Farewell Yellow Brick Road”, którą pożegnał się z publicznością (wcześniej zapowiedział, że to jego ostatnie tournée). Obecnie mieszka głównie w rodzinnej Anglii. (PAP Life)

kh/