O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Erdogan: zwrócenie Krymu Ukrainie to wymóg prawa międzynarodowego

Zwrócenie Krymu Ukrainie to wymóg prawa międzynarodowego - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, zwracając się w przemówieniu wideo do uczestników IV szczytu Platformy Krymskiej, który odbywa się w Kijowie. Powtórzył, że jego kraj popiera integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy.

Recep Tayyip Erdogan Fot. PAP/EPA/ZIPI ARAGON
Recep Tayyip Erdogan Fot. PAP/EPA/ZIPI ARAGON

W nagraniu zaadresowanym do uczestników konferencji w Kijowie prezydent Turcji oznajmił, że Turcja nigdy nie uznała aneksji Krymu - napisała turecka agencja Anatolia.

Więcej

Władimir Putin, fot. PAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Putin szykuje się do wizyty w Turcji. Chce, by jego samolot eskortowały rosyjskie myśliwce

Erdogan wyraził przekonanie, że podjęte zostaną kolejne kroki na rzecz obrony praw Tatarów krymskich, którzy zamieszkują anektowany przez Rosję półwysep. Podkreślił, że krymscy Tatarzy mają prawo do tego, by żyć "swobodnie, bezpiecznie i w pokoju na swojej ojczystej ziemi". Dodał, że ma nadzieję na uwolnienie wszystkich więzionych przez Rosję Tatarów krymskich.

"Szczerze pragniemy, by wojna zakończyła się sprawiedliwym i długotrwałym pokojem opartym o ukraińską integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość" - podsumował prezydent Turcji, która stara się utrzymać dobre stosunki zarówno z Kijowem, jak i z Moskwą.

W środę w Kijowie odbywa się IV szczyt Platformy Krymskiej. Jest to inicjatywa powołana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, której głównym zadaniem są – jak sam prezydent Ukrainy wyjaśniał w przeszłości - przygotowania do wyzwolenia półwyspu.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został w 2014 roku zaanektowany przez Rosję w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne. Przed aneksją Tatarzy stanowili 12-15 proc. ludności półwyspu. Bojkotując referendum, narazili się na represje ze strony Moskwy.

Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ zm/ know/

Zobacz także

  • Mieszkańcy Stambułu po trzęsieni ziemi. Fot. EPA/TOLGA BOZOGLU

    W wyniku paniki po trzęsieniu ziemi w Stambule do szpitali trafiło 151 osób

  • Ulice Stambułu Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

    Silne trzęsienie ziemi w Turcji. Do akcji skierowano służby

  • Turecka policja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/NECATI SAVAS

    Szef MSW Turcji: przeprowadziliśmy największą operację antynarkotykową w historii kraju

  • Ekrem Imamoglu, fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

    Imamoglu o Erdoganie: zniszczył postosmański charakter Turcji

Serwisy ogólnodostępne PAP