Według 28 proc. respondentów siłą UE są dobre stosunki i solidarność państw członkowskich.
Wśród obszarów problematycznych, którymi UE powinna się zająć w pierwszej kolejności, badani wymieniają kolejno: środowisko i zmiany klimatyczne oraz nielegalną migrację, które niepokoją 33 proc. pytanych, bezpieczeństwo i obronę (29 proc.) i wojnę w Ukrainie (25 proc.).
Co drugi pytany wymienia ten konflikt zbrojny jako największe wyzwanie, przed którym stoi UE. Zaraz po niej na liście znalazły się: nielegalna migracja (zdaniem 41 proc. badanych) oraz zmiany klimatu (35 proc.).
Ponad połowa mieszkańców UE (53 proc.) uważa, że największą wartością Unii w porównaniu z państwami na świecie, stanowi poszanowanie praw podstawowych i wartości oraz wolność słowa.
58 proc. Europejczyków optymistycznie ocenia przyszłość Wspólnoty i również ponad połowa uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat UE utrzyma siłę swojej demokracji i osiągnie świetne wyniki gospodarcze. Z kolei 38 proc. mieszkańców Wspólnoty widzi jej przyszłość w czarnych barwach, co czwarty nie ma przekonania do siły europejskiej demokracji i jest sceptyczny co do wyników unijnej gospodarki w przyszłości.
Badanie Eurobarometru przeprowadzono w 27 państwach członkowskich UE na próbie niemal 26 tys. obywateli. Badanie miało formę wywiadu online.
Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)
kno/