O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Eurobarometr: co trzeci mieszkaniec UE uważa demokrację i gospodarkę za główne atuty Unii

38 proc. mieszkańców UE za główne atuty Wspólnoty uważa poszanowanie demokracji, praw człowieka i praworządności, a 34 proc. - jej siłę gospodarczą, przemysłową i handlową - wynika z opublikowanego w piątek unijnego badania Eurobarometru.

Flaga Unii Europejskiej Fot. PAP/Andrzej Jackowski
Flaga Unii Europejskiej Fot. PAP/Andrzej Jackowski

Według 28 proc. respondentów siłą UE są dobre stosunki i solidarność państw członkowskich.

Wśród obszarów problematycznych, którymi UE powinna się zająć w pierwszej kolejności, badani wymieniają kolejno: środowisko i zmiany klimatyczne oraz nielegalną migrację, które niepokoją 33 proc. pytanych, bezpieczeństwo i obronę (29 proc.) i wojnę w Ukrainie (25 proc.).

Więcej

Były premier, prof. Jerzy Buzek. Fot. PAP/Paweł Supernak

Buzek: po wejściu do UE miałem świadomość, że stała się rzecz niewyobrażalnie dobra dla naszego kraju

Co drugi pytany wymienia ten konflikt zbrojny jako największe wyzwanie, przed którym stoi UE. Zaraz po niej na liście znalazły się: nielegalna migracja (zdaniem 41 proc. badanych) oraz zmiany klimatu (35 proc.).

Ponad połowa mieszkańców UE (53 proc.) uważa, że największą wartością Unii w porównaniu z państwami na świecie, stanowi poszanowanie praw podstawowych i wartości oraz wolność słowa.

58 proc. Europejczyków optymistycznie ocenia przyszłość Wspólnoty i również ponad połowa uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat UE utrzyma siłę swojej demokracji i osiągnie świetne wyniki gospodarcze. Z kolei 38 proc. mieszkańców Wspólnoty widzi jej przyszłość w czarnych barwach, co czwarty nie ma przekonania do siły europejskiej demokracji i jest sceptyczny co do wyników unijnej gospodarki w przyszłości.

Badanie Eurobarometru przeprowadzono w 27 państwach członkowskich UE na próbie niemal 26 tys. obywateli. Badanie miało formę wywiadu online.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Przechodnie. Fot. PAP/Albert Zawada

    Czego dotyczą największe obawy młodych Polaków? Badanie

Serwisy ogólnodostępne PAP