Ewakuacja z Izraela. Czy Polska odpowie na prośbę o pomoc innym państwom?

2023-10-10 14:01 aktualizacja: 2023-10-10, 16:47
Lotnisko Ben Gurion po Tel Awiwem, Fot. PAP/Newscom/DEBBIE HILL
Lotnisko Ben Gurion po Tel Awiwem, Fot. PAP/Newscom/DEBBIE HILL
Są prośby od innych państw, m.in. od Litwy, o pomoc przy ewakuacji ich obywateli z Izraela. W miarę możliwości te zasoby Sił Zbrojnych, które będą miały taką możliwość, zostaną w tym celu wykorzystane, gdy zapewniona zostanie obsługa i ewakuacja naszych obywateli - powiedział szef BBN Jacek Siewiera. Z pomocy Polski mogą skorzystać też Holendrzy.

Przed południem w Warszawie odbyła się narada z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawicieli rządu ws. sytuacji w Izraelu.

Podczas briefingu po naradzie szef BBN Jacek Siewiera pytany był o prośby o pomoc w ewakuacji z Izraela, kierowane m.in. przez Litwinów i innych zagranicznych partnerów. Dopytywano go o skalę tej pomocy i o to, kiedy polskie samoloty zaczną zabierać obcokrajowców.

"Takie prośby są formułowane, jednym z przykładów jest prośba prezydenta (Litwy Gitanasa) Nausedy skierowana w rozmowie telefonicznej do pana prezydenta Andrzeja Dudy. I oczywiście w miarę możliwości te zasoby Sił Zbrojnych, które będą miały taką możliwość, zostaną w tym celu wykorzystane w momencie, gdy zapewniona zostanie ta obowiązkowa, wynikająca z prawa obsługa i ewakuacja naszych obywateli" - odpowiedział. Siewiera dodał, że tych obywateli oczekujących na lotnisku jest jeszcze ok. 1 tys.

Szefa BBN pytano też o użycie w akcji ewakuacyjnej polskiego kontyngentu wojskowego, w tym 200 żołnierzy wojsk specjalnych; dopytywano, jaki jest ich udział w całej akcji.

"Operacja prowadzona jest zarówno z wykorzystaniem statków powietrznych jak i z wykorzystaniem tego komponentu wojsk specjalnych, którzy stanowią integralną część prowadzonej operacji, czerpiąc z ewakuacji prowadzonej kilka lat temu z terytorium Afganistanu, również objętego działaniami zbrojnymi. Również tam część sił to były siły zapewniające bezpieczeństwo prowadzenia załadunku, przyjęcia na pokład i wykonywania lotów. Z tego samego powodu taki kontyngent został ustanowiony" - odpowiedział Siewiera, zaznaczając, że nie będzie mówił o szczegółach tych działań.

Niderlandzki MSZ: chcemy sprowadzić Holendrów z Izraela. Gotowość pomocy zgłosiła Polska

Ministerstwo spraw zagranicznych twierdzi, że nie wie dokładnie, ilu holenderskich turystów przebywa w Izraelu, ale wskazuje, że „dotyczy to prawdopodobnie kilkuset osób”.

Rząd nie planuje wysłania wojskowego samolotu, jak uczyniły to m.in. Polska i Włochy, jednak zamierza wyczarterować cywilną maszynę, aby sprowadzić Holendrów do kraju.

Jednocześnie rzecznik przekazał, iż Polska i Australia zadeklarowały pomoc w sprowadzeniu obywateli Niderlandów samolotami wojskowymi.

Polskie władze prowadzą ewakuację Polaków z Izraela drogą lotniczą. Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau poinformował w poniedziałek, że ewakuacja będzie dwutorowa, oprócz lotów z Tel Awiwu do Warszawy, trzy samoloty będą zabierać Polaków z Tel Awiwu na Kretę, skąd wrócą samolotami LOT-u do Warszawy.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

autorzy: Wiktoria Nicałek, Mikołaj Małecki

kw/