Film fabularny o początkach polskiego punk rocka doczekał się zwiastuna

2024-08-12 16:11 aktualizacja: 2024-08-12, 21:41
„Idź pod prąd”, obraz opowiadający o narodzinach punk rocka w Polsce, przez pryzmat zespołu KSU z Ustrzyk Dolnych i losów jego założyciela Eugeniusza „Siczki” Olejarczyka, doczekał się zwiastuna. Film, który jest koprodukcją Telewizji Polskiej, trafi do kin 27 września.

„Akcja filmu rozgrywa się w drugiej połowie lat 70-tych w Ustrzykach Dolnych. Kilku nastolatków, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej szkoły – Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zainspirowani usłyszanym w Radio Wolna Europa zespołem Sex Pistols zakładają zespół KSU. Grają zbuntowaną muzykę i jednocześnie wprowadzają do niewielkiej gminy elementy londyńskiej "kultury punk" (agrafki, żyletki, łańcuchy, czarne kurtki czy irokezy)” - czytamy w komunikacie opublikowanym przez TVP.

Ich działania stara się zastopować Służba Bezpieczeństwa, zakładając sprawę operacyjną pod kryptonimem "Żyletka". "Siczka" i jego koledzy stają się ogólnopolskimi gwiazdami "muzycznego drugiego obiegu", a jednocześnie są prześladowani przez organy bezpieczeństwa.

Główną rolę kreuje Ignacy Liss, aktor znany z filmów „Znachor”, „Zadra” oraz seriali „Teściowie”, „Kres niewinności” i „Sortownia”. W filmie zobaczymy również Macieja Piotrowskiego, Igora Paszczyka, Bartka Deklewę i Piotra Głowackiego.

Autorami scenariusza do „Idź pod prąd” są Doman Nowakowski i Wiesław Paluch („Motór”), który podjął się też reżyserii.

Film będzie miał premierę 27 września. Wcześniej zobaczą go uczestnicy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Idź pod prąd” zakwalifikowało się do konkursu głównego festiwalu. (PAP Life)

pp/