Francuskie media: Trójkąt Weimarski jest bardzo ważny w obliczu braku stabilności w Europie

2024-02-10 10:13 aktualizacja: 2024-02-10, 12:08
Spotkanie Trójkąta Weimarskiego odbędzie się w Paryżu Fot. PAP/Leszek Szymański
Spotkanie Trójkąta Weimarskiego odbędzie się w Paryżu Fot. PAP/Leszek Szymański
Trójkąt Weimarski, w ramach którego w poniedziałek w Paryżu spotkają się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji, jest bardzo ważny w związku z nieprzewidywalną i niestabilną sytuacją w Europie – napisał portal francuskiej telewizji TF1.

W poniedziałek szef MSZ Radosław Sikorski udaje się do Paryża razem z premierem Donaldem Tuskiem. Wezmą tam udział w spotkaniu szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego.

Sikorski będzie rozmawiał w podparyskim Château de la Celle z szefową dyplomacji Niemiec Annaleną Baerbock i ministrem spraw zagranicznych Francji Stéphanem Séjourném m.in. o zwiększonym wsparciu dla Ukrainy oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie – podaje TF1.

Format weimarski jest „bardzo ważny, biorąc pod uwagę wysoce nieprzewidywalną i niestabilną sytuację międzynarodową, która będzie wymagała silnej Europy” – podało francuskie źródło dyplomatyczne, cytowane przez portal.

Jak ocenia TF1, po dojściu do władzy proeuropejskiej koalicji w Polsce nadszedł właściwy czas dla współpracy w formacie weimarskim.

„Będziemy w Paryżu przekonywać naszych niemieckich i francuskich partnerów do kompromisu, jeśli chodzi o podwyższenie europejskiego budżetu obronnego” – powiedział we wtorek w TVP Info szef MSZ Radosław Sikorski.

„To jest kwestia 5 mld euro przeznaczonych na broń dla Ukrainy. I tu jeszcze nie ma zgody, są różne stanowiska. Polska akurat mieści się gdzieś pomiędzy stanowiskiem niemieckim a francuskim, więc możemy być akuszerem kompromisu” – dodał szef polskiego MSZ.

Sikorski zaznaczył, że spotkania w formacie weimarskim są ważne, jako że „to nasz bilet do kręgu quasi decyzyjnego w UE”.

Czym jest Trójkąt Weimarski?

Trójkąt Weimarski to powstały w 1991 roku format współpracy międzynarodowej, zrzeszający Polskę, Francję i Niemcy. (PAP)

kno/

Prasa