"Furiosa: A Mad Max Saga" George'a Millera w programie 77. festiwalu w Cannes

2024-03-21 18:09 aktualizacja: 2024-03-21, 19:10
Plakat filmu "Furiosa: A Mad Max Saga". Fot. mat. prasowe
Plakat filmu "Furiosa: A Mad Max Saga". Fot. mat. prasowe
Światowa premiera "Furiosa: A Mad Max Saga" George'a Millera odbędzie się 15 maja podczas 77. festiwalu w Cannes - poinformowali w czwartek organizatorzy wydarzenia. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Anya Taylor-Joy, Chris Hemsworth i Tom Burke.

Jak podkreślili organizatorzy festiwalu w Cannes w czwartkowym komunikacie, nowy film George'a Millera zadebiutuje na wielkim ekranie dziewięć lat po premierze "Mad Max: Na drodze gniewu". "Wyczekiwana 'Furiosa: A Mad Max Saga' zostanie zaprezentowana pozakonkursowo w środę 15 maja w Grand Théâtre Lumière w obecności reżysera i obsady - z Anyą Taylor-Joy, Chrisem Hemsworthem i Tomem Burke na czele" - podali.

W komunikacie przypomniano, że w serii "Mad Max" Miller stworzył "katartyczny mit, a nawet mitologię". "Mad Max to kronika zapaści społecznej i środowiskowej, która bawi się kodami gatunkowymi, aby zakwestionować tematy początkowo wizjonerskie, a teraz okrutnie aktualne. Pierwotnie nakręcony na australijskim odludziu, ten powracający 'western na kółkach' opisuje dystopijny świat, w którym prędkość i ruch są jednocześnie synonimem energii życiowej i śmierci wskutek wyczerpania zasobów. Oferuje widzowi dawkę adrenaliny, którą rzadko spotyka się na dużym ekranie" - oceniono.

W "Furiosa: A Mad Max Saga" zobaczymy Anyę Taylor-Joy jako młodą Furiosę usiłującą wrócić do domu. "Pomysł na ten prequel towarzyszył mi od ponad dekady. Nie mógłbym być bardziej podekscytowany powrotem na festiwal w Cannes - wraz z Anyą, Chrisem i Tomem - aby podzielić się 'Furiosa: A Mad Max Saga'. Nie ma lepszego miejsca niż Croisette, aby doświadczyć tego filmu z publicznością" - powiedział reżyser, cytowany w tekście.

W grudniu ub.r. poinformowano, że przewodniczącą jury konkursu głównego będzie amerykańska reżyserka Greta Gerwig. "To oczywisty wybór, ponieważ Greta Gerwig uosabia odnowę światowego kina, dla którego Cannes jest co roku zarówno prekursorem, jak i deską rozdzielczą. Poza siódmą sztuką jest ona również przedstawicielką ery, w której przełamuje się bariery i miesza gatunki" - stwierdzili prezydentka festiwalu Iris Knobloch i delegat generalny Thierry Fremaux.

Zaznaczyli, że "w ciągu niespełna piętnastu lat Greta Gerwig zdobyła uznanie w kinie amerykańskim i światowym". "Wczoraj ambasadorka niezależnego kina amerykańskiego, dziś znajduje się w gronie twórców, którzy odnieśli światowy sukces kasowy. Grecie Gerwig udaje się łączyć to, co wcześniej uważano za nie do pogodzenia: dostarczanie arthouse'owych hitów, zmniejszanie przepaści między sztuką a przemysłem, eksplorowanie zręcznie i dogłębnie współczesnych kwestii feministycznych" - zwrócili uwagę.

Pełny program festiwalu poznamy w połowie kwietnia. (PAP)

Autorka: Daria Porycka

kgr/