"Galeria sztuki zasłania dzieła sztuki". Emocje wokół altany kawiarnianej w Krakowie

2024-03-13 15:46 aktualizacja: 2024-03-13, 22:07
Altana kawiarni Bunkra Sztuki w Krakowie, fot. twitter.com/@StanislawMazur9
Altana kawiarni Bunkra Sztuki w Krakowie, fot. twitter.com/@StanislawMazur9
Związani z kulturą kandydaci na radnych z komitetu Stanisława Mazura i sam kandydat na prezydenta miasta są przeciwni kształtowi powstającej przed Bunkrem Sztuki kawiarni. Galeria przekonuje, że za wcześnie na wydawanie opinii, bo obecna forma obiektu jest jedynie stanem przejściowym.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki została otwarta z końcem lutego po trzyletnim gruntownym remoncie. Przed budynkiem od strony Plant trwają jeszcze prace związane z odtworzeniem kawiarni, która przez lata działała w tym miejscu. Obecnie widoczna jest już metalowa konstrukcja, do której zostaną zamontowane szklane płyty.

Przeciwko takiej formie pawilonu opowiedzieli się w środę na konferencji zorganizowanej przed galerią sztuki kandydat na prezydenta Krakowa Stanisław Mazur oraz kandydujący z jego listy do Rady Miasta Małgorzata Tomczak, Krzysztof Markiel i Mateusz Okoński.

W opinii kandydata na prezydenta miasta, powstająca konstrukcja jest "wiatą", niepasującą do stylistyki Bunkra Sztuki.

"To, co widzimy, jest absolutnym zaprzeczeniem tego, co nazwalibyśmy dobrą przestrzenią i estetyką. Ta wiata w istocie skłania do bardzo twardego wyrażenia stanowiska i zadania pytań - dlaczego podjęto taką decyzję, kto wydał pozytywną opinię konserwatorską, wreszcie, ile to kosztowało" – mówił na środowym briefingu Stanisław Mazur.

Przeciwnicy konstrukcji pawilonu zwracają uwagę na charakterystyczną fasadę Bunkra zaprojektowaną przez Stefana Borzęckiego i Antoniego Hajdeckiego, której obiekt nie powinien przysłaniać, a także samo położenie galerii. "Pojawia się przed tym budynkiem, w tym historycznym centrum miasta, miejscu, które szanujemy, pielęgnujemy, z którego jesteśmy absolutnie dumni, coś, czego nie potrafimy nawet nazwać, co budzi nasze przerażenie" – ocenił Krzysztof Markiel, manager kultury.

W odpowiedzi na zarzuty przedstawiciele Bunkra Sztuki zwrócili uwagę, że budowa pawilonu nie została jeszcze zakończona. "Obecna forma obiektu jest jedynie stanem przejściowym. Projekt został skierowany do realizacji po uprzednim uzyskaniu wszelkich wymaganych prawem pozwoleń i koniecznych opinii" - zaznaczono we wstępnym oświadczeniu przekazanym PAP.

"Jakakolwiek dyskusja dotycząca estetyki obiektów w przestrzeni miejskiej jest dopuszczalna, a wręcz pożądana, niemniej prosimy o zwrócenie uwagi na fakt, iż pawilon nie został jeszcze ukończony, a ocena jego ostatecznego kształtu będzie możliwa dopiero po zakończeniu prac" - podkreślono.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej. Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką jego projektu jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Przez 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji. Koszt zakończonego teraz remontu wyniósł miasto 22 mln zł.(PAP)

 

autorka: Julia Kalęba

sma/