W poniedziałek ministerstwo ma przekazać do konsultacji strategię cyfryzacji Polski, która ma wyznaczyć kierunki rozwoju na najbliższe dziesięć lat. "Jest to pierwsza, holistyczna, przekrojowa strategia cyfryzacji, pokazująca jak pod wpływem rozwoju technologicznego ewoluować będą wszystkie dziedziny życia, takie jak zdrowie, administracja, edukacja, nauka, biznes, rolnictwo" - powiedział w Polskim Radiu Gawkowski.
Dodał, że do 2035 r. roku wszystkie usługi w administracji jakie oferuje państwo będą online. "Wychodzimy z papieru" - podkreślił.
Szef resortu cyfryzacji zaznaczył jednak, że przeniesienie usług administracyjnych do internetu nie oznacza zamknięcia urzędów. "Każdy obywatel będzie mógł przyjść i załatwić swoją sprawę osobiście" - zapewnił. Zapowiedział, że już wkrótce pojawią się nowe usługi.
Gawkowski dodał, że dzięki sztucznej inteligencji możliwe będzie szybsze diagnozowanie chorób. AI wykorzystana też zostanie do np. "sprawdzania systemu legislacji pod względem sprzeczności", żeby - jak wyjaśnił - "nie tworzyć prawa, które by się wykluczało".
Podczas rozmowy Gawkowski podkreślił jak istotne dla prawidłowego działania państwa jest cyberbezpieczeństwo. Zaznaczył, że Polska jest obecnie najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej. Przypomniał, że np. podczas powodzi o 300 proc. zwiększyła się liczba fake newsów. "Pojawiło się mnóstwo fałszywych informacji, których celem było wzbudzenie emocji, paniki, chaosu" - powiedział. Przypomniał, że zlokalizowano i zatrzymano osoby, które obsługiwały kilkadziesiąt komputerów, kart sim, kont bankowych do fałszywych zbiórek pieniędzy. (PAP)
ewes/ mick/ jpn/kgr/