We wtorek Komisja Ustawodawcza rozpatrzy projekty trzech uchwał, autorstwa KO, dotyczące powołania komisji śledczych: ds. tzw. wyborów kopertowych, ds. Pegasusa i do spraw tzw. afery wizowej. Projekty trafiły do dalszych prac w tej komisji po pierwszym czytaniu w Sejmie w ubiegłym tygodniu.
Krzysztof Gawkowski w rozmowie z PAP przyznał, że pierwsze komisje śledcze mogłyby ruszyć jak najszybciej. "Powinni zasiadać w niej posłowie, którzy nie będą przez nie przesłuchiwani" - zastrzegł. "Jeżeli pojawiają się argumenty, że ktoś w komisji powinien pracować, kto mógłby być przez nią przesłuchiwany, to automatycznie powinien być z niej wykluczony. Nie wyobrażam sobie, żeby w komisji ds. Pegasusa zasiadał pan Mariusz Kamiński, bo wydaje się dość niedorzeczne, że koordynator służb, który ewentualnie zlecał te podsłuchy, dzisiaj byłby tym, który będzie przed tą komisją odpowiadał i przed nią pracował" - podkreślił poseł Lewicy.
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak domagał się podczas konferencji prasowej, aby jego klub miał proporcjonalną reprezentację w komisjach śledczych. Jak dodał, przy 11 członkach komisji powinno być to 5 osób.
Poseł PiS Przemysław Czarnek powiedział PAP, że w jego klubie jest mnóstwo chętnych do zasiadania w komisjach śledczych. Jak dodał, on sam chciałby zasiadać w komisji ds. wyborów kopertowych.
Sejm debatował w ubiegłym tygodniu nad projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.
Pierwotnie głosowanie miało się odbyć tą drogą z powodu pandemii COVID-19, ostatecznie głosowanie w wyborach prezydenckich odbyło się tradycyjnie.
Sejm rozpatrzył także projekt uchwały ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Posłowie debatowali także nad projektem ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. (PAP)
Autor: Grzegorz Bruszewski
kgr/