O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gawkowski: największym przeciwnikiem UE w wojnie hybrydowej jest Rosja

W wojnie hybrydowej największym przeciwnikiem Unii Europejskiej, w tym Polski, jest Rosja, która współpracuje z Białorusią i grupami hakerskimi, chcąc zdestabilizować sytuację - ocenił wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na spotkaniu unijnych ministrów ds. cyberbezpieczeństwa, które odbywa się w Warszawie.

Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Albert Zawada
Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Albert Zawada

"Dzisiaj, kiedy jesteśmy na różnych poziomach cyfrowej wojny w Europie, państwa Unii Europejskiej muszą mocno odpowiadać i dawać jasny sygnał, że cyberbezpieczeństwo jest jednym z podstawowych elementów budowania odpowiedzialności za obywateli" - zaznaczył wicepremier podczas otwarcia Rady UE ds. Telekomunikacji, Transportu i Energii (TTE).

Jak ocenił, "największym przeciwnikiem, który realizuje zadania przeciwko państwom Unii Europejskiej i na pewno przeciwko Polsce, jest Rosja", która współpracuje z Białorusią i grupami hakerskimi i która "chce zdestabilizować sytuację i polityczną, społeczność, wzbudzać emocje i zdefiniować różnego rodzaju nowe zagrożenia".

Kluczowe cyberbezpieczeństwo

"Spotykamy się na nieformalnej Radzie podczas polskiej prezydencji w ramach Unii Europejskiej, podnosząc trzy ważne elementy. Po pierwsze, wzmocnienie cyberodporności państw Unii Europejskiej; po drugie, wzmocnienie współpracy cywilnej i wojskowej w ramach współpracy państw UE; po trzecie, zmniejszenie regulacji, które często stoją w sprzeczności z możliwością szybkiego, dobrego i odpowiedzialnego rozwoju" - wymienił Gawkowski.

Więcej

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Fot. PAP/Leszek Szymański

Ministerstwo Cyfryzacji zamierza wydać 10 mld zł na cyberbezpieczeństwo

"Będziemy omawiać kluczowy temat – cyberbezpieczeństwo. Unia Europejska mierzy się z poważnymi zagrożeniami. Musimy wspólnie zastanowić się, jak się przygotować, jak zapobiegać i jak reagować na cyberataki" - podkreśliła podczas otwarcia rozmów Henna Virkkunen, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej ds. suwerenności technologicznej, bezpieczeństwa i demokracji.

Dodała, że rozmowy będą dotyczyć m.in. wspólnego planu działania państw UE wobec incydentów w cyberprzestrzeni oraz tego, jak "ściśle współpracować ze stroną wojskową i cywilną, jeśli chodzi o cyberobronę i bezpieczeństwo". Tematem spotkania ma być też zwiększanie inwestycji w tej dziedzinie, aby - jak dodała - mieć pewność, że w UE "mamy własny, konkurencyjny sektor cyberbezpieczeństwa". Ma być omawiana także kwestia cyberbezpieczeństwa w szpitalach i opiece zdrowotnej.

"Jestem pewna, że wiele osób wypowie się na temat Ukrainy, ponieważ wiemy, że cały czas mierzy się ona z masowymi atakami cybernetycznymi" - wskazała Virkkunen. 

"Jako Europa udzielamy jej wsparcia, ponieważ gdy dochodzi do ataków, często dotyczą one bardzo ważnych części naszej infrastruktury, a także naszego systemu energetycznego, transportowego, komunikacyjnego" - podkreśliła.

Rada TTE odbywa się w środę w Warszawie w ramach polskiej prezydencji w UE. Jest to nieformalne spotkanie unijnych ministrów ds. cyberbezpieczeństwa, w którym, oprócz Krzysztofa Gawkowskiego i Henny Virkkunen, udział biorą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, a także Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC). (PAP)

mbl/ pad/ ktl/ know/

Zobacz także

  • Cyberatak (zdjęcie ilustracyjne). Fot. SASCHA STEINBACH/PAP/EPA

    "Przeprowadziły go grupy z Rosji i Białorusi". Minister Gawkowski o cyberataku na biura PO [NASZE WIDEO]

  • Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Gawkowski: jesteśmy na hybrydowej wojnie z Rosją

  • Big tech (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/Dominic Lipinski

    Czy big techy zostaną opodatkowane? Premier zabrał głos

  • Szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Rafał Guz

    Cyberatak na szpital MSWiA w Krakowie. Siemoniak: dla wrogów Polski nie ma żadnych granic

Serwisy ogólnodostępne PAP