Gawkowski o przyjeździe Netanjahu do Polski: nie ma tematu

2025-01-09 14:05 aktualizacja: 2025-01-09, 21:31
Krzysztof Gawkowski, fot. PAP/Marcin Obara
Krzysztof Gawkowski, fot. PAP/Marcin Obara
Wicepremier Krzysztof Gawkowski uważa, że nie ma obecnie tematu przyjazdu premiera Izraela Benjamina Netanjahu do Polski na obchody wyzwolenia obozu Auschwitz. Minister Marcin Kierwiński ocenił, że każdy, kto przyjeżdża do Polski, by oddać hołd pomordowanym, powinien mieć poczucie bezpieczeństwa.

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka potwierdziła w czwartek w Studiu PAP, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę.

Izraelski premier podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Trybunał w listopadzie wydał nakaz aresztowania na wniosek głównego prokuratora MTK w kontekście kampanii wojskowej Izraela przeciw terrorystycznej organizacji Hamas.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) powiedział w czwartek w Sejmie, że nie ma żadnej wiedzy, by premier Netanjahu planował wizytę w Polsce. "W tej sprawie na razie nie toczą się żadne prace, które bym znał na tyle, żeby powiedzieć, że ktoś będzie reagował na apel prezydenta" - stwierdził.

"Nie ma dziś tematu przyjazdu Netanjahu do Polski" - powtórzył.

Pełnomocnik rządu ds. odbudowy, b. szef MSWiA Marcin Kierwiński (KO) podkreślił, że uroczystości wyzwolenia obozu w Auschwitz są symboliczne, "jest to jeden wielki głośny krzyk "nie" dla tego, co się wydarzyło podczas II wojny światowej".

Ocenił, że każda osoba, która przyjeżdża do Polski, by oddać hołd pomordowanym, powinna być traktowana jako nasz gość i mieć poczucie bezpieczeństwa. Zastrzegł, że mówi to jako polityk, a nie przedstawiciel rządu.

W czwartek Times of Israel poinformował, że prezydent Duda zwrócił się do polskiego rządu o zapewnienie ochrony przed aresztowaniem premierowi Izraela, jeśli weźmie on udział w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia.

Informację tę w czwartek potwierdziła w Studiu PAP szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka. Jak powiedziała, każda osoba z Izraela, a także przedstawiciel jego władz, "powinien mieć możliwość - jeżeli ma taką wolę - wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu". "Wszelkie instrumenty związane z zapewnieniem możliwości pobytu premiera czy każdego innego przedstawiciela państwa (...) ze względu na podległość służb są w rękach premiera i Rady Ministrów" - dodała Paprocka.

Rzecznik Netanjahu powiedział w poniedziałek, że nie otrzymał on żadnego zaproszenia.

kmz/ godl/ amac/ sma/