O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gdzie i o której godzinie rozpoczęła się II wojna światowa? Kilka lat temu na jaw wyszły nowe dokumenty [NASZE WIDEO]

W powszechnej świadomości Polaków II wojna światowa zaczęła się o godzinie 4:45 od ostrzału Westerplatte przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Jednak historycy prowadzą spór na temat godziny i miejsca pierwszego ataku Niemców na Polskę. Odkryte kilka lat temu dokumenty świadczą o tym, że mogło mieć to miejsce już 1,5 godziny wcześniej.

Gdynia Kolibki. 1 wrzesień 1939. Przejście graniczne, łamanie szlabanu granicznego przez żołnierzy niemieckiej armii. meg PAP/Reprodukcja
Gdynia Kolibki. 1 wrzesień 1939. Przejście graniczne, łamanie szlabanu granicznego przez żołnierzy niemieckiej armii. meg PAP/Reprodukcja

“Pierwsze walki, które miały miejsce po niemieckim ataku na Polskę miały charakter potyczek i bitwy granicznej niemalże na całej długości polsko-niemieckiej granicy. Obok tych starć były naloty, bombardowania zarówno na obiekty militarne, ale też na polskie miasta, miasteczka i miejscowości” - powiedział Wojciech Grott, pracownik działu naukowego Muzeum II Wojny Światowej. 

Jednak nie jest pewne, gdzie doszło do pierwszego naruszenia polskiej granicy. “Od wielu, wielu lat trwa niekończący się spór historyków i badaczy dotyczący tego, gdzie II wojna światowa na dobrą sprawę się rozpoczęła. Najbardziej symbolicznym miejscem jest oczywiście Westerplatte, gdzie trwała bohaterska obrona załogi polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Tamten atak miał miejsce o godzinie 4:45” - opowiedział Wojciech Grott. 

“Westerplatte to nie jedyne miejsce, które pretenduje do miana tego pierwszego. Obok niego warto wymienić obronę mostów tczewskich i samego Tczewa, gdzie bohaterska obrona Polaków miała miejsce kilka, kilkanaście minut wcześniej. Podobnie było w Wieluniu. Tam doszło do bombardowania miasta o godzinie 4:40” - wskazuje. 

Wojna mogła zacząć się w Rybniku. “Kilka lat temu na jaw wyszły nowe dokumenty, które zaświadczają, że niemiecki atak na Polskę mógł mieć miejsce jeszcze wcześniej, bo około godziny 3:13 – 3:14 i mieć miejsce w rejonie Rybnika” - wyjaśnił. 

Autor: Paweł Stępniewski

ps/

Zobacz także

  • Wielkanoc w 1945 roku Fot. PAP/CAF

    Dzielili się tym, co mieli. Tak wyglądała Wielkanoc tuż po wojnie

  • Ostateczny koniec powstania w getcie (16 kwietnia-16 maja 1943) i zakończenie akcji likwidacji getta i eksterminacji zdecydowanej większości jego mieszkańców. Fot. PAP/Reprodukcja

    82 lata temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim [WIDEO]

  • Skrytka na strychu w domu rodziny Szylarów Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Mieszkańcy Markowej mogli uratować więcej Żydów niż sądzono [NASZE WIDEO]

  • amiątki po uczestnikach operacji Market Garden na wystawie w Muzeum Lotnictwa w Krakowie Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Zmarł Bolesław Ostrowski - ostatni polski żołnierz operacji "Market Garden"

Serwisy ogólnodostępne PAP