O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gen. Budanow: azerbejdżański samolot został zestrzelony nad terytorium Rosji [WIDEO]

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow uważa, że samolot Embraer-190 należący do Azerbaijan Airlines został zestrzelony w środę nad terytorium Rosji. Maszyna spadła w pobliżu miasta Aktau na zachodzie Kazachstanu. Zginęło co najmniej 38 osób.

"O ile nam wiadomo, samolot został zestrzelony przez rosyjski system obrony powietrznej Pancyr-S1 nad terytorium Rosji" - oświadczył Budanow w komentarzu dla portalu wojskowego The Warzone.

Więcej

Zobacz galerię (1)
Wrak samolotu pasażerskiego. Fot. PAP/EPA/STR

Co spowodowało katastrofę samolotu w Kazachstanie?

Portal Euronews podał w czwartek, że katastrofa Embraera mogła zostać spowodowana przez atak rosyjskiej rakiety ziemia-powietrze. Powołując się na źródła w rządzie Azerbejdżanu Euronews powiadomił, że pocisk został wystrzelony w kierunku samolotu, gdy obrona przeciwlotnicza starała się odeprzeć atak ukraińskich dronów nad Groznym, stolicą Czeczenii, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.

Embraer-190 rozbił się w środę w pobliżu miasta Aktau nad Morzem Kaspijskim. W katastrofie zginęło 38 osób, a 29 zostało rannych. Samolot leciał z Baku, stolicy Azerbejdżanu, do Groznego.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ ap/kgr/ 

Zobacz także

  • Służby na miejscu katastrofy lotniczej w Aktau w Kazachstanie. Fot. PAP/EPA/STR

    Putin złożył prezydentowi Kazachstanu kondolencje w związku z katastrofą samolotu

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Marcin Obara

    Zełenski: Rosja musi udzielić wyjaśnień w sprawie katastrofy azerskiego samolotu

  • Służby na miejscu katastrofy lotniczej w Aktau w Kazachstanie. Fot. PAP/EPA/AZAMAT SARSENBAYEV

    Prawdopodobną przyczyną katastrofy samolotu w Kazachstanie było zderzenie ze stadem ptaków [ZDJĘCIA]

  • W Kazachstanie przez kilka miesięcy w roku temperatury spadają do -30 st. C i niżej.  Fot. PAP/	Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)

    Kazachstan. Naukowcy testują asfalt, który można układać przy minusowej temperaturze

Serwisy ogólnodostępne PAP