Gen. Pacek: Ukraina skompromitowała Rosję

2024-08-28 12:42 aktualizacja: 2024-08-28, 17:43
Jeżeli budżet na obronność będzie wynosił prawie 5 proc. PKB to być może jest to najrozsądniejsze co Polska może zrobić - oceniła w środę w Studiu PAP gen. w st. spocz. Bogusław Pacek.

Rada Ministrów w środę przyjęła projekt budżetu na 2025 r. Według radia RMF FM przyszłoroczne wydatki na obronność mają wzrosnąć do co najmniej 4,7 proc. PKB.

Pytany o tę kwestię w środę w Studiu PAP gen. w st. spocz. Bogusław Pacek podkreślił, że wydawanie tak dużych pieniędzy na armię zawsze stwarza szereg wyzwań. "Ale sądzę, że nie tylko Polskie władze, ale również społeczeństwo zdają sobie sprawę z sytuacji" - ocenił generał.

Jego zdaniem, Polska znalazła się w trudnym momencie, kiedy za naszą granicą toczy się wojna i zwiększenie wydatków na obronność jest formą przygotowania państwa o ewentualnych największych zagrożeń.

"Jesteśmy w stanie trudnym, jesteśmy w stanie "przed wojną", jak mówi Donald Tusk, tu trudno o inne decyzję. To jest bardzo dużo, jeżeli budżet będzie wynosił prawie 5 proc. PKB. Ale być może jest to najrozsądniejsze co Polska może zrobić (...) przygotowując państwo do ewentualnych największych zagrożeń, które gdyby wystąpiły, mogłyby zniweczyć wszystko inne" - podkreślił Pacek.

Pytany na co w pierwszej kolejności Polska powinna postawić, wzmacniając swoją obronność, gen. Pacek mówił o obronie powietrznej.

"Jednym z najważniejszych celów, na którym powinniśmy się skupić, to jest obrona powietrzna. To, co dzieje się w ostatnim czasie, wyraźnie pokazuje, że jest ona istotna z punktu widzenia zagrożeń" - mówił.

W połowie czerwca rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2025 r. Resort finansów przewiduje w nich, że wzrost PKB w 2025 r. wyniesie 3,7 proc., a inflacja średnioroczna 4,1 proc. Przyjęto, że bezrobocie rejestrowane na koniec 2025 r. sięgnie 4,9 proc. Założono wzrost płac w gospodarce narodowej w wysokości 7,1 proc., a w samym sektorze przedsiębiorstw o 7,3 proc. Rząd zaproponował średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2025 r. w wysokości 104,1 proc. w ujęciu nominalnym.

Zgodnie z procedurą budżetową przedstawioną na stronie resortu finansów, w sierpniu MF ma opracować i przesłać rządowi wstępny projekt budżetu, a następnie przekazać go do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego. Na uchwalenie ostatecznego projektu ustawy budżetowej na kolejny rok i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu Rada Ministrów ma czas do 30 września br.

autor: Jarema Jamrożek

pp/