O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gen. Skrzypczak: powinien zostać zwołany pilny szczyt NATO

Wobec decyzji władz USA Europa musi podjąć działania, które pozwolą uzupełnić braki Ukrainy wynikające z wstrzymania dostaw amerykańskich - podkreślił były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. Jego zdaniem ponadto powinien zostać zwołany pilny szczyt NATO.

Gen. Waldemar Skrzypczak Fot. PAP/Rafał Guz
Gen. Waldemar Skrzypczak Fot. PAP/Rafał Guz

We wtorkowej rozmowie z Wirtualną Polską gen. Skrzypczak ocenił, że decyzja administracji prezydenta USA Donalda Trumpa o wstrzymaniu pomocy wojskowej, to bardzo poważny problem dla Ukrainy, bo "pozbawia ją możliwości prowadzenia wojny w dłuższym wymiarze czasowym". 

Więcej

Vladimir Putin. Fot. PAPEPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

"Kto kwestionuje oczywistą prawdę, przyczynia się do tryumfu Putina". Pierwszy komentarz premiera po decyzji USA

"Zapasy, którymi dysponuje Ukraina, nie są takimi, które przy tej intensywności walk narzucanej przez Rosjan, są wystarczające i pozwolą Ukraińcom walczyć poza czerwiec” - zaznaczył.

W obliczu decyzji USA oraz trudnej sytuacji Ukraińców na polu walki, to Europa, zaznaczył gen. Skrzypczak, musi wziąć zdecydowanie większą odpowiedzialność za zarówno własne, jak i ukraińskie bezpieczeństwo

"Ukraińcy pozbawieni pomocy amerykańskiej, bez pomocy Europy, niestety nie będą mieli czym walczyć. Trzeba natychmiast w Europie podjąć decyzje, które pozwolą uzupełnić braki wynikające z braku dostaw amerykańskich" - podkreślił.

Więcej

Denys Szmyhal, Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Premier Ukrainy: jesteśmy gotowi podpisać porozumienie z USA o minerałach

Według gen. Skrzypczaka państwa europejskie powinny teraz: przejąć ciężar rozpoznania satelitarnego dostarczanego Ukrainie, rozwijać potencjał militarny i zbrojeniowy, w tym zdolności do masowej produkcji amunicji oraz podwoić liczebność wojsk, w ramach przygotowania się przed wycofaniem wojsk amerykańskich ze Starego Kontynentu.

Kto wypełni lukę po Ameryce?

W jego opinii, Europa musi także być gotowa na scenariusz braku amerykańskiego parasola nuklearnego. Stwierdził, że jeżeli Stany Zjednoczone nie dadzą takiej gwarancji "Wielka Brytania i Francja, które są mocarstwami nuklearnymi, muszą zdefiniować swoje stanowisko, czy będą oni w stanie wypełnić lukę po Ameryce". W tym kontekście Polska powinna - według niego - poważnie rozważyć ewentualną francuską propozycję rozmieszczenia broni nuklearnej na polskim terytorium. "Byłaby to odpowiedź na to, co robią za naszą wschodnią granicą" - powiedział gen. Skrzypczak.

Kluczowe zwołanie pilnego szczytu NATO

Kluczowe, w opinii generała, stało się również zwołanie pilnego, interwencyjnego szczytu NATO, jeszcze przed tym, które ma mieć miejsce w czerwcu. Celem takie szczytu powinno być - zdaniem gen. Skrzypczaka - wyznaczenie kierunków wspólnej europejskiej polityki. "Czy z USA, czy bez, szczyt NATO musi się odbyć; (...) Europa musi wiedzieć, w jakim kierunku zmierzać. (...) To jest wyścig z czasem, wyścig z Putinem” - podkreślił.

Decyzja ta - dodał - w żadnym stopniu nie przybliży pokoju. 

"W sytuacji, gdy Putin buduje przewagę dzięki Trumpowi, nie zrezygnuje on z wojny, bo wie, że dzięki decyzjom Trumpa będzie mógł pokonać armię ukraińską" - stwierdził gen. Skrzypczak.

Jego zdaniem, obecna polityka Waszyngtonu wobec Ukrainy ma na celu osłabienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i w konsekwencji pozbawienie go władzy, gdyż to on mobilizuje społeczeństwo i wojsko ukraińskie do dalszej walki. "Pozwoli to Trumpowi, wspólnie z Putinem, przeprowadzić wybory w Ukrainie, które to prawdopodobnie wygra namiestnik Moskwy, co z kolei zakończy działania wojenne, ale na warunkach Putina" - powiedział gen. Skrzypczak.

Przedstawiciel Białego Domu potwierdził w poniedziałek w oświadczeniu dla mediów, że prezydent Trump wstrzymał wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy, "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu.

Więcej

Cezary Tomczyk Fot. PAP/Leszek Szymański

Tomczyk o decyzji USA: zła wiadomość, nie działa na rzecz polskiego bezpieczeństwa

Administracja Trumpa od przyjścia do władzy nie uchwaliła żadnego nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, lecz pozwoliła na przepływ broni w ramach ostatniego pakietu zaaprobowanego przez poprzedniego prezydenta Joe Bidena. Trump wciąż ma uprawnienia do przekazania Kijowowi z amerykańskich magazynów broni o wartości 4 mld dol. Jeszcze podczas piątkowego spotkania z Zełenskim deklarował, że będzie ona kontynuowana, choć wyraził nadzieję, że nie będzie to konieczne w dużych ilościach. (PAP)

iwo/ mok/ mar/

Zobacz także

  • Oman (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/ALI HAIDER

    W Omanie zakończyła się trzecia runda amerykańsko-irańskich negocjacji nuklearnych

  • Donald Trump. Fot. EPA/WILL OLIVER

    Trump2028. Czy prezydent Stanów Zjednoczonych może ubiegać się o trzecią kadencję?

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    Cła Donalda Trumpa zjednoczyły Kanadę, choć nie całą

  • Premier Włoch i Giorgia Meloni i wiceprezydent USA J.D. Vance. Fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI

    Vance po spotkaniu z Meloni: jesteśmy zdeterminowani, by zacieśnić współpracę

Serwisy ogólnodostępne PAP