GIS ostrzega przed migracją ołowiu i kadmu z obrzeża kubków

2024-07-02 12:02 aktualizacja: 2024-07-02, 16:49
Komplet 2 kubków termicznych z wzorem ziół z serii PETER marki ALLESKEN. Fot. gov.pl
Komplet 2 kubków termicznych z wzorem ziół z serii PETER marki ALLESKEN. Fot. gov.pl
Główny Inspektorat Sanitarny wydał we wtorek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia wysokich poziomów migracji ołowiu i kadmu z obrzeża partii kubków. W opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego taka ilość stwarza zagrożenie dla zdrowia.

Jak informuje GIS, w próbkach produktu badanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną, stwierdzono wysokie poziomy migracji ołowiu i kadmu z obszaru obrzeża naczynia o widocznym w komunikacie wzorze.

"W opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego prawdopodobne jest pobranie przez użytkowników przedmiotowych kubków szklanych ołowiu i kadmu w ilościach stwarzających istotne zagrożenie dla zdrowia" - wyjaśniono.

Chodzi o produkt: Komplet 2 kubków termicznych z wzorem ziół z serii PETER marki ALLESKEN.

Numer partii: REF9-23.

Numer produktu: HTID8843.

Kod kreskowy: 5905204628843.

Dystrybutor w Polsce: MONDEX Anna i Jerzy Affek Spółka Jawna, ul. Towarowa 17, 10-416 Olsztyn.

GIS poinformował, że artykuł został wycofany ze sprzedaży. Ponadto, w siedzibie firmy MONDEX na tablicy informacyjnej została wywieszona Informacja dla Klientów o zagrożeniach, jakie może wywoływać produkt oraz o możliwości zwrotu zakupionego artykułu.

Co więcej, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy współpracy z dystrybutorem firmą MONDEX monitorują proces wycofania kwestionowanego produktu.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością.

Ogłoszenia te - jak podkreśla GIS - nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu. (PAP)

kgr/